Lynx společnosti Rheinmetall by mohl mít zásadní význam pro růst australského vojenského průmyslu
Bojové vozidlo pěchoty Lynx KF41 se ukazuje jako velmi atraktivní volba pro členy ozbrojených sil z celého světa. Lynx si díky svému inovativnímu designu a svými působivými bojovými schopnostmi získává přízeň z celého světa, od Austrálie po Maďarsko, od České republiky až po Spojené státy. Díky tomu, jak je vozidlo navrženo, nabízí Lynx možnost spolupráce pro řadu průmyslových subjektů, což má pozitivní ekonomický dopad.
Předložení nejlepší a konečné nabídky (BAFO) pro australský program
Třetí fáze australského modernizačního programu Land 400 tzv. Mounted Close Combat Capability postupuje do závěrečné fáze a vozidlo Lynx je jedním ze dvou zbývajících účastníků soutěže. Společnost Rheinmetall je v Austrálii jedním z největších dodavatelů bojových vozidel a potenciálním vítězstvím v tomto tendru by společnost ještě více posílila svůj závazek k budování suverénního australského vojenského průmyslu.
Foto: Třetí fáze australského modernizačního programu Land 400 tzv. Mounted Close Combat Capability postupuje do závěrečné fáze a vozidlo Lynx je jedním ze dvou zbývajících účastníků soutěže. | Rheinmetall
V rámci svého BVP programu si australské ozbrojené síly plánují pořídit přibližně 450 vozidel, přičemž objem zakázky se odhaduje na 15 až 23 miliard eur. Zahájení výroby se očekává v průběhu příštího roku, australská armáda plánuje dosáhnout počáteční provozní schopnosti do roku 2024/25 a plné provozní schopnosti pak do roku 2030/31.
Rheinmetall, po dvou letech intenzivní činnosti australského ministerstva obrany zaměřené na snižování rizik, nyní podal svou nejlepší a konečnou nabídku (BAFO) pro tento program. Silný výkon vozidla Lynx v testech australských úřadů potvrdil své přednosti, a i díky tomu se do programu Lynx může zapojit ještě více australských společností.
Foto: Bojové podpůrné vozidlo na platformě Lynx KF41 | Rheinmetall
“Předložení nabídky BAFO pro třetí fázi australského programu Land 400 je dalším milníkem příběhu vozidla Lynx,“ říká Oliver Mittelsdorf, viceprezident Rheinmetall Defence pro obchod. „Komplexní testování potvrdilo výjimečné schopnosti vozidla Lynx a poskytlo také náhled do potenciálních rizik, kterým je potřeba čelit. Provádění tak přísných testovacích postupů navzdory celosvětové pandemii svědčí o serióznosti, s jakou australské ozbrojené síly přistupují ke svému programu modernizace BVP.“
Speciální nabídka na podporu účasti místních firem
Součástí BAFO společnosti Rheinmetallu pro Austrálii je i „speciální projekt“, který má vzbudit zájem nejen australských ozbrojených sil, ale také mezinárodních exportních trhů. Tento projekt bude zaměřen na strojírenský design a inovace, a bude tak doplňovat roli, kterou australské firmy v programu Lynx budou sehrávat. Výrobou součástek pro Lynx se zabývá více než 100 malých až středně velkých společností, program Lynx tak v Austrálii podporuje zaměstnanost a nabízí místním firmám příležitost růst.
Podpora suverénního australského vojenského průmyslu
Australská flotila BVP Lynx by byla designována, vyrobena a podporována střediskem pro bojová vozidla MILVEHCOE v městě Redbank v Queenslandu. Středisko je již domovem logistiky a výroby pro vozidla typu Boxer, které jsou v Austrálii vyráběny jako součást programu Land 121 a druhé fáze programu Land 400. MILVEHCOE byl také místo, kde Rheinmetall prezentoval svá vozidla bojové podpory (CSV) pro třetí fázi programu Land 400, jeho součástí je i dodávka 17 specializovaných podpůrných vozidel.
Video: Bojové podpůrné vozidlo na platformě Lynx KF41 / YouTube
Společnost Rheinmetall již v Austrálii podporuje stovky pracovních míst v oblasti designu a výroby špičkových technologií, od elektrooptiky po zbraňové systémy a od výroby vozidel a věží po pancéřování a simulační systémy. Přesto se společnost neustále snaží rozšiřovat svou síť partnerů z australského obranného průmyslu, aby podpořila svůj příslib „od designu po výrobu v Austrálii“.
Důraz na lokální průmyslovou spolupráci je společným rysem účasti Lynxu ve výběrových řízeních na vozidla IFV po celém světě. Maďarsko, první země, která si Lynx pořídila jako první, bude většinu své flotily 218 Lynxů vyrábět v nové továrně v Zalaegerszegu. Společnost Rheinmetall mezitím sestavila expertní "tým Lynx", aby vytvořila jedinečného kandidáta pro americký program OMFV (Optionally Manned Fighting Vehicle), jehož součástí jsou i některé z předních amerických zbrojařských společností.
V České republice vybudoval Rheinmetall silnou síť místních dodavatelů, která podporuje účast Lynxu v probíhajícím programu nákupu 210 nových vozidel BVP. Tito místní partneři budou dodávat různé komponenty a systémy pro domácí flotilu vozidel Lynx, zároveň budou mít prospěch ze začlenění do globálního dodavatelského řetězce společnosti Rheinmetall a následného rozšíření exportních příležitostí.
„Průmyslová spolupráce je klíčovou součástí každého BVP tendru, protože podporuje místní ekonomiku,“ říká Oliver Mittelsdorf. „S vozidlem Lynx máme možnost otevřít výrobu velmi širokému okruhu dodavatelů, protože máme efektivní kontrolu nad konstrukcí a výrobou vozidla; naše konkurence využívá komponenty od různých výrobců, což komplikuje předávání technologií místním dodavatelům. To nám umožňuje splnit, ba dokonce předčit požadavky na průmyslovou spolupráci v programech po celém světě, od Austrálie po Českou republiku.“
Zdroj: Rheinmetall, statedevelopment.qld.gov.au, defence.gov.au