Maďarsko uzavřelo významnou zbrojní zakázku na dodávku 218 bojových vozidel pěchoty v celkové hodnotě přesahující 2 miliardy euro
Maďarské ministerstvo obrany oznámilo, že si u německé zbrojní firmy Rheinmetall objednalo obrněná vozidla, a následné související služby a výrobky v celkové hodnotě přesahující částku 2 miliardy euro. Smlouva, podepsaná v Budapešti, na dodávku 218 bojových vozidel pěchoty Lynx a devíti obrněných vyprošťovacích zahrnuje i další produkty a služby, jako jsou simulátory, výcvik a školení, prvotní dodávku náhradních dílů, a dále pak podporu při údržbě.
Foto: Smlouva, podepsaná v Budapešti, na dodávku 218 bojových vozidel pěchoty Lynx (na obrázku) a devíti obrněných vyprošťovacích zahrnuje i další produkty a služby, jako jsou simulátory, výcvik a školení, prvotní dodávku náhradních dílů, a dále pak podporu při údržbě. | Rheinmetall
Maďarsko se tak stalo první členskou zemí Evropské Unie a NATO, která si vybrala inovativní vozidla z produkce skupiny sídlící v Düsseldorfu. Tento krok je klíčový pro vojenský a průmyslový program, jenž v Maďarsku právě probíhá a jehož cílem je co nejrychleji transformovat maďarskou armádu do moderní bojové síly, která se aktivně popasuje se všemi výzvami v rámci euro-atlantského regionu, a zároveň představuje pro německou zbrojní firmu důležitý milník v přístupu na světové zbrojní trhy.
Video: Vývoj vozidla Lynx / YouTube
Jak uvedl předseda představenstva Rheinmetall AG Armin Papperger: „Kladné přijetí vozidla Lynx na maďarském trhu je pro nás obrovským úspěchem. Skutečnost, že se nám povedlo přesvědčit Maďarsko - důležitého člena EU a NATO - aby si vybralo toto inovativní vozidlo, nás těší o to více. Maďarské politické a armádní špičky svým pokrokovým rozhodnutí jasně ukazují, že jsou skutečnými vůdci. Nejenže tak dostanou vlastní zemi do čela evropských armádních technologií, zároveň posílí závazek maďarské vlády být spolehlivým a vojensky vysoce efektivním partnerem spojenců v NATO, což je přístup, o který se maďarská vláda systematicky snaží.“
Armin Papperger rovněž zdůraznil, jak hluboce celá skupina oceňuje důvěru maďarské administrativy. „Jsme velmi potěšeni, že se můžeme významně zapojit do růstu schopností Maďarska v oblasti obranných technologií a úzce spolupracovat s lokálním průmyslem. Těšíme se na spolupráci s našimi maďarskými přáteli a partnery a uděláme všechno, co bude v našich silách, aby byla trvalá a úspěšná.“
V srpnu tohoto roku se maďarská vláda domluvila se společností Rheinmetall na založení společného podniku, který bude zodpovídat za přípravu výrobního zařízení v Maďarsku, ve kterém bude Rheinmetall majoritním podílníkem. Maďarská investice bude ve formě výstavby nového výrobního zařízení, což zajistí, že se v zemi objednatele bude generovat výrazná přidaná hodnota.
Dodávka obrněných transportérů bude rozdělená na dvě části. V průběhu první fáze Maďarsko obdrží do začátku roku 2023 celkem 46 vozidel Lynx a devět obrněných vyprošťovacích vozidel Buffalo, která budou vyrobena v Německu. V průběhu druhé fáze bude zbývajících 172 vozidel Lynx vyrobeno přímo v Maďarsku, tím se splní veškeré požadavky maďarských ozbrojených složek.
Pro Lynx tato dohoda znamená velký krok, protože maďarské ozbrojené složky budou jeho prvním zákazníkem. „Tato smlouva nám otevírá novou cestu spolupráce. V dalších krocích budeme s maďarskou stranou postupovat co nejrychleji, abychom vyřídili potřebnou administrativu a mohli zahájit výrobu,“ uvedl Oliver Mittelsdorf, Senior Vice President společnosti Rheinmetall Defence.
Video: Lynx KF41 - Česká republika / YouTube
Společnost Rheinmetall je jako velký zastánce mezinárodní průmyslové spolupráce přesvědčena, že maďarská dohoda otevírá příležitosti pro mezinárodní obchodní spolupráci i českým firmám. Čeští dodavatelé se již podílejí na výrobě bojových vozidel pěchoty firmy Rheinmetall a mohou čerpat výhody se zapojení do jejího globálního dodavatelského řetězce.