Ministryně obrany jednala s náčelníkem Generálního štábu AČR
Ministryně obrany Jan Černochová (ODS) absolvovala v úterý 21. prosince úvodní setkání s náčelníkem Generálního štábu Armády ČR, armádním generálem Alešem Opatou a dalšími představiteli velení armády. Stalo se tak po setkání s prezidentem republiky Milošem Zemanem, na kterém společně online pozdravili české vojáky na 4 zahraničních misích - v Mali, na Sinaji, na Golanských výšinách a v Litvě. Priority Armády České republiky, nasazení našich vojáků v zahraničí i u nás v rámci pandemie COVID-19 a modernizační procesy pak byly hlavními body této schůzky.
Foto: Ministryně obrany Jan Černochová (ODS) absolvovala v úterý 21. prosince úvodní setkání s náčelníkem Generálního štábu Armády ČR, armádním generálem Alešem Opatou a dalšími představiteli velení armády. | Jan Zilvar | CZ Defence
Na následné tiskové konferenci oba výše jmenovaní představitelé potvrdili široký rozsah projednávané problematiky. Pro nastupující ministryni jde o seznámení s aktuálním stavem ozbrojených sil. Tématu resortu obrany a Armády České republiky se věnovala v předchozích obdobích jako poslankyně (místopředsedkyně, předsedkyně) ve Výboru pro obranu Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR. Hlavními body této schůzky bylo zejména nasazení našich vojáků v zahraničních operacích a nástin dalších aktivit armády, který bude projednáván v dalších letech Poslaneckou sněmovnou. Dále se zmínily možné legislativní úpravy, které komplikují jak činnost armády, tak například modernizační procesy. Jde například o ústavní dodatek, který by zjednodušil vysílání vojáků do zahraničních operací, kupříkladu takových, kdy se jedná o záchranu rukojmí. Takováto úprava by pak pomohla pružněji řešit například požadavky k řešení situace na polsko-běloruské hranici. Hovořilo se také o zjednodušení akvizičních procesů dnes často brzděných současnou podobou Zákona o zadávání veřejných zakázek.
Významná část setkání byla věnována modernizaci armády, týkající se pozemních i vzdušných sil. Nejbližší rozhodnutí ale musí nastat v otázce osudu tendru na pořízení BVP, který je nyní pozastaven. Tady ministryně Černochová potvrdila, že se chce seznámit se stanovisky všech zainteresovaných, tedy nejen týmu, který připravoval specifikace tendru, ale také právníky, zástupci Generálního štábu AČR a Ministerstva obrany. S těmito stanovisky se chce seznámit v co nejkratší době, v řádu týdnů.
Generál Opata dále informoval ministryni o zapojení vojáků při pomoci řešení pandemie COVID-19. Ve zdravotnických zařízeních či v sociálních službách, očkovacích místech a call centrech se zatím účastnilo této pomoci nad rámec svých běžných povinností přes 20 tisíc vojáků. Proočkovanost armády je pak zhruba 88% .
Ministryně Černochová na tiskové konferenci také zopakovala svůj předvolební slib o naplňování rozpočtu podle připravovaného programového prohlášení vlády tak, aby se v roce 2025 blížil 2 % HDP a snižoval se tak deficit, který ve financování armády dlouhodobě existuje. Proto by se, i přes plánované úspory této vlády, prostředky zejména na modernizaci neměly nikterak snižovat nebo osekávat. Pokud je v rozpočtu resortu nějaký prostor, vidí ho nová ministryně v úsporách běžných výdajů. Černochová chce také více komunikovat s útvary, vojenskými zařízeními, Univerzitou obrany a dalšími armádními institucemi. Hned první lednový týden proto plánuje navštívit 7. mechanizovanou brigádu.
Paní ministryně jsme se na tiskové konferenci zeptali, jak rychle se pustí do změny Zákona o veřejných zakázkách jako nástroje pro hladký průběh akvizic AČR. „Je připraven věcný záměr, diskutovali jsme o tom včera s panem náměstkem pro akvizice Luborem Koudelkou. Chceme diskutovat nejen s právníky, ale i s ÚOHS, který je pro Českou republiku konzultantem i z hlediska evropského práva,“ odpověděla Jana Černochová. Podle jejího názoru zákon bude předložen co nejdříve. Následně ještě doplnila, že kromě této novely chce také dotáhnout legislativní návrh, který by reagoval na krizové situace a hrozby. „Strategické podniky, které jsou významné pro naší zemi, by měly být připravené na to, aby je armáda mohla v takovém momentu využít.“ V případě krizové situace je současný model nastaven tak, že umožňuje využít pouze zásob ze státních hmotných rezerv.