Modernizace ShKH DANA 77 (nejen) pro Aktivní zálohu: Možnosti, vyhlídky.
Prioritou Armády České republiky je nakoupit nové samohybné houfnice v ráži 155 mm NATO. To však neznamená, že by se měla vzdát dosavadní výzbroje. Nečiní tak ani zahraniční partneři, kteří československé houfnice ze 70. let, první svého druhu na kolovém podvozku, nadále užívají, modernizují či plánují modernizovat.
Foto: Samohybná kanónová houfnice ShKH vz. 77 | army.cz
Houfnice DANA 152 mm na vynikajícím podvozku Tatra byly dodávány od roku 1979 a celkem jich bylo vyroveno 750 kusů. Jde tak o jeden z nejúspěšnějších těžkých zbrojních produktů Československa (sic, pro srování, L-39 Albatros bylo vyrobeno 2800 kusů). Připomeňme, že šlo také o první sériově vyráběný samohybný kolový dělostřelecký systém na světě, v průchodivosti terénem přesto srovnatelný s dominantními pásovými systémy.
Slovenská cesta – konečně nová hlaveň kompatibilní s ráží NATO
Slovensko modernizovalo model DANA na verzi vz. 2000 ZUZANA v ráži 155 mm a obdrželo v letech 1998-2000 celkem 16 těchto houfnic. Dalších 12 kusů má k dispozici řecká armáda na Kypru. Slováci před rokem objednali 25 kusů modelu ZUZANA 2 za 172 miliónů Euro, které obdrží v letech 2020-2022. Jejich hlavně (8200 mm) jsou rovněž slovenské výroby, maximální dostřel přesahuje 40 km. Slovenský výrobce KONŠTRUKTA dodá i dělostřeleckou munici 155 mm, náhradní díly a simulátor.
Foto: Samohybná kanónová houfnice Zuzana 2 | KONŠTRUKTA - Defence
Logicky se nabízí otázka, proč samohybné kolové houfnice ZUZANA 2 nepoptává v přímém mezivládním nákupu i české ministerstvo obrany. A sice nikoli jako záložní zbraň, nýbrž jako přímou náhradu dosud sloužících a jediných ShKH DANA 77. Dostává ovšem také další nabídky – od zahraničních i domácích výrobců. Na domácím trhu je lídrem Excalibur Army (resp. Czechoslovak Group, do jehož holdingu patří i Tatra Trucks).
Česká cesta – stará hlaveň jako řešení pro rezervní síly?
Tak byla roku 2012 nejprve představena modernizovaná verze DANA M1 CZ, zachovávající ráži 152 mm a s dostřelem asi 25 km. Modernizace se týkaly průchodnosti terénem, přesnosti palby a komfortu obsluhy. To zdaleka nestačilo ke splnění požadavků na novou hlavní zbraň českého dělostřelectva, ale pro záložní jednotky by jistě šlo o rychlé a levné řešení.
Foto: Modernizovaná verze DANA M1 CZ zachovává původní ráži 152 mm s dostřelem cca 25 km | DP
Vývoj pokračoval a v červnu 2018 vyjela před publikum DANA M2. Do vývoje se zapojily další zbrojovky z Česka i Slovenska. Například RETIA vyvinula software, ZVS Dubnica nad Vahom a MSM Group vyrobily munici s delším doletem. Opět se zlepšily komfort a ochrana posádky, není co vytknout motoru a podvozku. Přesto, hlavní překážky pro akceptaci houfnice coby nové hlavní zbraně dělostřelectva přetrvávají nadále – ráže 152 mm a maximální dostřel pouze 25,5 km.
Otázkou tedy je, proč se čeští výrobci zdráhají vyměnit hlaveň. Slováci to uskutečnili, dokonce vyvinuli vlastní hlaveň a vlastní munici. Alternativou je integrovat hlaveň zahraniční výroby a koupit jakoukoli munici NATO. Přeci, o to právě jde – aby samohybné houfnice byly kompatibilní s výzbrojí západních spojenců.
Armáda České republiky potřebuje obojí
Pokud se český zbrojní průmysl touto cestou nechce vydat (patrně z ekonomických důvodů), neznamená to, že jeho dosavadní pokroky mají zůstat bez odezvy. Když česká armáda nakoupí nové houfnice 155 mm (od kohokoli, asi 30 kusů), zůstane jí ve skladech mnoho houfnic ShKH DANA 77. Od roku 2018 přitom cvičí dělostřeleckou jednotku Aktivní zálohy (civilní dobrovolníci) obsluhovat právě tento systém.
Foto: Samohybná kolová houfnice DANA M2 | DP
Modernizovat dosavadní houfnice je tedy přirozené, spíše je třeba se rozhodnout, zda půjde o modernizaci „malou“ (českými výrobci na DANA M2), nebo „velkou“ (slovenskými výrobci na ZUZANA 2). Změna ráže je samozřejmě vykoupena cenou, takže pro vybavení záložních jednotek předpokládejme zachování ráže 152 mm. Proč ne? Je zde munice, logistika, know-how. Aby možnosti zůstaly nadále otevřené, je pak ovšem nutné pořídit takový systém řízení dělostřelecké palby, který bude použitelný pro staré i nové systémy (jak se to podařilo např. Polsku).