Novinky ve vývoji vozidla Lynx mohou být v dlouhodobé perspektivě zajímavé i pro ČR
V posledních měsících a týdnech se v programu bojového vozidla Lynx objevují velmi zajímavé novinky. Společnost Rheinmetall zaznamenala úspěchy na poli navazování spolupráce s perspektivními protějšky a představila novou verzi vozidla Lynx. Některé z níže zmíněných novinek mohou být v dlouhodobé perspektivě zajímavé i pro ČR.
První a možná trochu překvapivou novinkou je uzavření spolupráce s izraelskou společností UVision. Ta se zabývá vývojem a výrobou vyčkávací munice prakticky všech kategorií. K uzavření dohody došlo během nedávné konference AUSA 2021. Společná tisková zpráva pak uvádí, že obě společnosti chtějí na evropský trh přinést zbraňové systémy s vysokou přidanou hodnotou. Izraelská strana nabízí v boji ověřené technologie, zatímco Rheinmetall nabízí svou průmyslovou základnu a možnost vývoje systémů v souladu s požadavky a standardy NATO.
Foto: V posledních měsících a týdnech se v programu bojového vozidla Lynx objevují velmi zajímavé novinky. | Rheinmetall
Pro ČR je v tomto případě velmi zajímavé, že společná tisková zpráva zmiňuje jak bezosádkové, tak osádkové platformy. Explicitně je posléze zmíněno bojové vozidlo Lynx jako možná platforma pro vyčkávací munici. Pokud by pak v rámci tendru na nová bojová vozidla pěchoty pro AČR Lynx zvítězil, může být varianta s vyčkávací municí do budoucna velmi zajímavá.
Právě účinky vyčkávací munice proti straně, která nedisponuje moderní, propojenou a několikavrstvou PVO, jsme sledovali prakticky online při nedávném konfliktu o oblast Náhorního Karabachu. Pro ČR může být vyčkávací munice (umístěná na jakékoliv platformě) vhodným řešením v rámci nasazení v lokálních konfliktech nižší intenzity. Právě tam protivník většinou nedisponuje moderními prostředky PVO. Na druhé straně je vyčkávací munice levnější náhradou těžkých zbraní.
V rámci tendru na nová australská bojová vozidla pěchoty pak společnost Rheinmetall Australia představila novou verzi vozidla Lynx. Konkrétně se jedná o bojové podpůrné vozidlo. Tato speciální verze vozidla Lynx disponuje nádrží pro dotankování ostatních vozidel nebo jeřábem, který umožňuje odtahovat vozidla vážící přes 5 tun. Mezi další vybavení patří lžíce nebo hydraulické kladivo. Vozidlo může být dále vybaveno dálkově ovládanou zbraňovou stanicí. Společnost Rheinemtall Australia pak výše uvedenou verzi vyvinula ve spolupráci a s velkým zapojením australských firem.
Kromě ČR, Slovenska, Maďarska, USA, Austrálie nebo Kataru se rýsuje zajímavá možnost průmyslové spolupráce v Itálii. Tamní ozbrojené síly potřebují nahradit stovky stávajících bojových vozidel pěchoty DARDO. Vzhledem k faktu, že Itálie postrádá schopnost vyvinout a vyrobit kompletní vozidlo v této kategorii, je třeba začít spolupracovat s evropskými partnery. V rámci návštěvy italského ministra obrany v Berlíně a šéfa společnosti Rheinmetall v Římě se pak v italských novinách nedávno objevily zprávy o možnosti nákupu bojových vozidel Lynx pro italskou armádu. Ta bude potřeboval vyměnit již zmíněná stávající vozidla DARDO mezi lety 2025 a 2035. Celkem může italská strana nakoupit 400-600 kusů vozidel Lynx v hodnotě až 2 miliard eur. Podíl italského obranného průmyslu má být až 70 %.
Pokud by Lynx uspěl ve výše jmenovaných zemích, může to pro ČR znamenat jednak vyšší interoperabilitu v rámci NATO, ale také možnost průmyslové spolupráce. Připomeňme, že celkově se ve výše zmíněných případech jedná zhruba o 5 500 kusů vozidel Lynx, což pro české společnosti znamená možnost se podílet na opravách a modernizaci podstatné části flotily bojových vozidel pěchoty Severoatlantické aliance.
Ohledně australského tendru společnost Rheinmetall Australia podala konečnou nabídku v rámci programu Land 400 Phase 3. Došlo tak k zakončení procesu RMA (Risk Management Activity) australského ministerstva obrany. Podle Garyho Stewarta, výkonného ředitele Rheinmetall Australia, se potvrdilo, že Lynx je vhodnou platformou pro australskou armádu. Zároveň během předchozí fáze tendru došlo ke vhodným posunům, které znamenaly zmírnění některých rizik a větší zapojení australského obranného průmyslu. V případě vítězství Rheinmetallu se Lynx pro australskou armádu bude vyrábět v továrně MILVEHCOE s velmi silnou účastí australských firem. Kromě výroby nabízí MILVEHCOE i výcvikové a servisní kapacity po celou dobu životnosti vozidla. O vítězi tendru na 450 vozidel rozhodne australské ministerstvo obrany příští rok. Celková hodnota zakázky je 15-23 miliard eur.
Poslední novinky z vývoje vozidla Lynx nám ukazují, že se jedná o perspektivní platformu, která může AČR dodat potřebné schopnosti a českým firmám obranného průmyslu umožní podílet se na vývoji a modernizaci podstatné části flotily bojových vozidel pěchoty Severoatlantické aliance.
Zdroj: euro-sd.com, esut.de, thedefensepost.com, soldat-und-technik.de