Omán – nová příležitost nejen v oblasti vojensko-technické spolupráce?
V současné době je lidstvo závislé na fosilních palivech v mnoha směrech a ještě několik dekád to tak nepochybně bude. Proto je nutné vybudovat síť spolehlivých obchodních partnerů, aby se Evropa nedostala do jednostranné závislosti na nevyzpytatelném autoritativním režimu, jak se to málem nedávno stalo. A právě v souvislosti s ruskou agresi vůči sousední Ukrajině a jejími následky evropské státy téměř jednotně řeší dodávky fosilních surovin hledáním dalších dostupných zdrojů v regionech blízkých i vzdálenějších.
Jedním z dodavatelů potřebných produktů může být Omán, stabilní a progresivní sultanát z Arabského poloostrova, respektovaný svými sousedy i dalšími partnery. Zejména v posledním čtvrtstoletí země udělala velký pokrok pod vedením vizionářského vládce, sultána Qabuse bin Sa´id al Said, dnes již zesnulého. A geografická poloha Ománu jej předurčuje jako strážce vstupu do Perského zálivu z Arabského moře přes strategickou Hormuzskou úžinu. Zahraniční politika Ománu je všesměrová, má velmi dobré vztahy se sousedy, rovněž s dominantními západními státy, ale udržuje vazby i na indický subkontinent nebo na Dálný východ. Velmi zajímavým faktem je úloha Ománu coby spojovacího mostu do Íránu, o které se všeobecně málo ví, ale bývá oboustranně využívána. Jistě lze vyzdvihnout i ománské zkušenosti a vliv v regionu východoafrického pobřeží, protože tato oblast byla v minulých dobách součástí ománského impéria.
Ozbrojené síly Ománu jsou zhruba dvojnásobné než naše a v současné době jsou hodně vytížené při pokrytí jižní hranice s Jemenem, kde už osm let probíhá krutý vnitřní konflikt. Tuto smutnou zkušenost má Omán již od sedmdesátých let minulého století, protože už v té době jemenští komunističtí povstalci pronikali na ománské území kvůli šíření své ideologie. To znamenalo citelný zásah do lokální bezpečnostní situace, s jejímž řešením pomohli Ománcům zejména britští specialisté všeho druhu. Od té doby tohoto nestabilního souseda pozoruje Omán daleko bedlivěji.
Česká zahraniční politika doposud nevěnovala Ománu příliš pozornosti, potřebné oficiální záležitosti byly řešeny přiakreditací ze saúdskoarabského Rijádu a částečně i prací honorárního konzulátu v Maskatu – hlavním městě Ománu. V následujících řádcích se snažím ukázat, že máme společnou část obchodních či bezpečnostních zájmů a stálo by za úvahu naše vzájemné vztahy ještě zlepšit, například zřízením ambasády přímo v Maskatu.
Současný export českých výrobců do Ománu zahrnuje hlavně energetické a strojírenské celky, v menší míře pak dopravní prostředky nebo elektroniku. Naopak silné stránky ománské ekonomiky jsou těžba ropy a plynu, chemický průmysl, rybářství a zemědělství, rozvíjí se rovněž turismus. Právě energetika a ropné produkty mohou být tím důležitým důvodem pro rozvoj vztahů, protože Omán disponuje značnými zásobami zemního plynu a současně má i potřebnou infrastrukturu pro jeho distribuci. Dalším významnou skutečností je fakt, že Omán není členem Organizace států vyvážejících ropu (Organization of Petroleum Exporting Countries – OPEC), a tedy není vázán její politikou a rozhodnutími.
Česká republika může Ománu nabídnout produkty z oblasti energetiky, například fotovoltaické technologie, zařízení pro úpravu a distribuci vody, technologie ze stavebnictví nebo vzdělávací projekty. Kupříkladu v současné době ománská oficiální místa jeví značný zájem o transfer technologií kvůli zvýšení kvalifikace místní pracovní síly. Další zajímavou oblastí spolupráce je určitě turismus a existující přímé letecké spojení Praha – Maskat může jednoznačně přispět k prohloubení obchodních i kulturních vazeb. Samotná doba letu je cca 7 hodin, což jistě není mnoho. Málo známá je také skutečnost, že Ománci jsou nadšení lovci a značná biodiverzita jejich horských oblastí jim k tomu nabízí dostatek příležitostí. A mezi nimi mají československé a české lovecké zbraně vysoký kredit. I to je jedna z možných oblastí, kde by se dala rozvíjet obchodní činnost.
V oblasti vojensko-technické spolupráce může být Ománu například nabídnut pasivní lokátor Vera – NG pro detekci vzdušných i hladinových cílů, což může přispět k lepšímu hodnocení okolní bezpečnostní situace. Také prodej víceúčelových dopravních letadel L-410 NG stojí za úvahu, protože rozlehlost území a univerzální vlastnosti těchto strojů mohou být zajímavou kombinací pro řešení místních potřeb v civilním i vojenském sektoru. Další téma, které lze otevřít, jsou technologie na ochranu před účinky zbraní hromadného ničení, což je oblast, ve které má český průmysl značnou exkluzivitu v celosvětovém měřítku. Nelze opomenout ani proslavené nákladní vozy Tatra, které již dlouho používají sousední země, Saudská Arábie i Spojené arabské emiráty. Dalo by se uvažovat i o nabídce bezpilotních prostředků a jistě by se našly i další komodity k diskusi.
Veřejně málo známý je ománský postoj k terorismu, proti kterému se důrazně vymezuje a působí tímto směrem na vnitřní i mezinárodní scéně, například v rámci součinnosti se západními spojenci nebo sousedními zeměmi v oblasti zálivu. Je rovněž zajímavým faktem, že ománští státní příslušníci se prakticky nezapojují do aktivit mezinárodních teroristických struktur jako Al Kaida nebo Islámský stát. To lze hodnotit jako úspěšný výsledek nastavených opatření při prevenci těchto jevů, tedy možná i na tomto poli lze navázat komunikaci a sdílet zkušenosti.
Foto: Veřejně málo známý je ománský postoj k terorismu, proti kterému se důrazně vymezuje a působí tímto směrem na vnitřní i mezinárodní scéně, například v rámci součinnosti se západními spojenci nebo sousedními zeměmi v oblasti zálivu. (ilustrační foto) | Shutterstock
Uvedené teze a příklady si kladou za cíl vzbudit širší zájem o Omán a jeho nabídku i možnosti, protože jde o stabilní, bezpečnou a solventní zemi, která má zájem o mezinárodní spolupráci a s jejíž pomocí můžeme zčásti řešit naše energetické záležitosti. Je jasné, že Omán nemůže být jediným ani hlavním zdrojem fosilních paliv nebo souvisejících produktů, ale především jde o dodržení pravidla diverzifikace dodavatelů. Také další oblasti spolupráce mohou být oboustranně užitečné a otevřít cestu rozsáhlejšímu rozvoji vztahů.
Zdroj: CEVRO ARENA