První setkání skupiny ČR-Ghana: Pro obě země je vzájemná spolupráce výhodná
Poslanci ODS Karel Krejza a Petr Beitl iniciovali na sklonku minulého roku vznik Meziparlamentní skupiny přátel ČR - Ghana. Její úvodní setkání se uskutečnilo v honosném duchu, kdy tuto středu v Poslanecké sněmovně poslanci uspořádali kulatý stůl na téma "Možnosti vzájemné hospodářské a obranné spolupráce" za účasti velvyslance Ghany v ČR Jamese Komly Nyasembiho, tří desítek hostů z ministerstev a zástupců českého obranného průmyslu.
Foto: V Poslanecké sněmovně se konal kulatý stůl na téma "Možnosti vzájemné hospodářské a obranné spolupráce" za účasti velvyslance Ghany v ČR Jamese Komly Nyasembiho, tří desítek hostů z ministerstev a zástupců českého obranného průmyslu. | Jan Zilvar / CZ DEFENCE
Moderátor setkání, exnáměstek ministerstva obrany, dnes bezpečnostní analytik, Daniel Koštoval v úvodu připomněl složitosti stávajícího turbulentního vývoje, který vyvolala invaze Ruské federace a uvedl, jak je důležité hledat demokratické spojence a přizpůsobit tomu i vládní strategické koncepce. „Není náhodou, že české Ministerstvo zahraničí přehodnotilo obecně vztah k Africe a vydalo k tomu ucelenou koncepci,“ uvedl Koštoval.
Detaily tohoto materiálu podrobněji popsala ve svém proslovu Nicol Adamcová, vedoucí Odboru států subsaharské Afriky MZV. „Nová strategie pro Afriku byla před dokončením, nicméně začala ruská invaze, což pro nás znamenalo, že jsme museli strategii částečně přepracovat,“ uvedla Adamcová. Podle ní se nesmí brát na lehkou váhu potenciální zasažení kontinentu klimatickými změnami a zrovna tak je třeba brát zřetel na populační vývoj, kdy má mít podle propočtů africký kontinent v roce 2050 2,4 mld. obyvatel, což je oproti dnešku dvojnásobek. Adamcová rovněž připomněla zajímavý ukazatel z obchodní bilance v rámci prosazování národních zájmů. „Statistiky prodeje s Afrikou mají vzestupný trend, objem roste. Vývoz českých exportérů do Afriky je jen o 10 mld. nižší než vývoz do Číny, což je srovnatelný subjekt,“ konstatovala Adamcová.
V konkretizaci na Ghanu je pak podle vedoucí odboru důležité, že naše diplomatické vztahy jsou historicky osvědčené, dlouhodobé a požívají vzájemné důvěry, neboť v Ghaně vládne stabilní demokracie, kde dochází k pokojnému předávání moci ve volbách. „Naše spolupráce probíhá i v nejintimnější bezpečnostní a obranné oblasti a je zde velký potenciál k růstu,“ uvedla Adamcová s dovětkem, že začátkem roku navštívili dva náměstci MZV v doprovodu delegace českých podnikatelů hlavní město Ghany Accru.
Předseda Sekce obranného průmyslu Hospodářské komory České republiky Lubomír Kovařík připomněl význam českého obranného průmyslu, který je v drtivé většině proexportní. „V roce 2010 jsme měli ve vztahu k Ghaně obrat pouze 60 tis. eur, o deset let později už to bylo 70 milionů eur. Máme vlastní výzkum a vývoj, dokážeme nabídnout transfer technologií, tedy přizpůsobení pro výrobu přímo v Ghaně a nad to jsme, na rozdíl od ostatní konkurence, ochotni nabídnout i financování. Export do Ghany tak může být dramaticky vyšší,“ uvedl Kovařík a v této souvislosti připomněl stávající zakázku České zbrojovky, která do Ghany vyváží ruční zbraně.
Obecně se však nejedná pouze o export zbraní, ale třeba i know-how v oblasti důlního inženýrství. Zástupce ministerstva průmyslu David Müller připomněl posluchačům, že MPO tomuto kulatému stolu přikládá velký význam, kdy zmínil také možnost financování projektů přes EGAP (Exportní garanční a pojišťovací společnost) a další výhody.
Ghanský velvyslanec James Komla Nyasembi v úvodu svého vystoupení poděkoval za uspořádání této akce a vyzdvihl důležitost působení armády ČR v oblasti Sahelu, konkrétně pak v Mali, odkud se rekrutují teroristé a převaděči pro celou oblast Sahelu, čímž destabilizují region. „Oceňuji kvalitu vzájemných vztahů obou zemí. Ghana má nerostná bohatství, která může na oplátku nabídnout České republice,“ uvedl Nyasembi.
Vedoucí odboru surovinové politiky MPO Jan Kavina vidí perspektivu vzájemného obchodu právě v oblastech nerostných surovin. „Můžeme nabídnout velmi dobré geology a další experty. Umíme nabídnout dobývací technologie a technologie zpracování, které jsou přátelské k životnímu prostředí. Kupříkladu manganové rudy jsme vozily z Ukrajiny a teď hledáme alternativu,“ uvedl Kavina. Na území Ghany, stejně jako na území ČR, se nachází ložiska lithia.
Náměstek pro řízení sekce obranné politiky a strategie Ministerstva obrany Jan Jireš uvedl, že naše angažmá v Ghaně musí být chápáno jako full package servis, tedy synergie obrany a obchodu, a ubezpečil velvyslance, že Armáda ČR se nehodlá z oblasti Sahelu zcela stáhnout. „Je je to pro nás extrémně důležité. Odešli jsme sice částečně z Mali, ale působíme tam nadále v jiných misích,“ uzavřel Jireš.
Podle místopředsedy skupiny Karla Krejzy je nyní důležité zahrnout do aktivit vzájemné spolupráce obou zemí ministry zahraničí a vnitra a rovněž i premiéra Petra Fialu.
Účastníci z řad soukromých firem vyjádřili připravenost a zájem o projekty v Ghaně i v širším regionu a ústy Martina Peciny, reprezentujícího firmu VAE CONTROLS, zároveň poukázali na občasné avšak nepříjemné průtahy s vydáváním víz za účelem realizace průmyslově-ekonomických projektů.
Zdroj: PSP ČR