Slovensko o krok blíže k pořízení systému PVO Barak MX
Nevyhovující stav protivzdušné obrany (PVO) je jedním z klíčových témat, kterým se slovenský resort obrany v současné době věnuje. Poté, co Slovensko darovalo Ukrajině systém S-300 PMU a součásti systémů 2K12 Kub, byla klíčovým prvkem slovenské PVO asistence ze strany spojenců. Před pár týdny byl však ze Slovenska stažen i systém SAMP/T, který dočasně poskytla Itálie a Slovensko se tak musí, prozatím, spolehnout na dva Německem darované systémy MANTIS krátkého dosahu. To se ale dle slov ministra obrany Roberta Kaliňáka brzy změní. Ve hře je totiž nákup nových systémů PVO, konkrétně se diskutuje o systému Barak MX.
Po nedávném výjezdním zasedání slovenské vlády ministr obrany Robert Kaliňák informoval veřejnost o tom, že v nejbližších týdnech bude ukončena diskuse o akvizici nového systému protivzdušné obrany. Podle dostupných informací je vysoce pravděpodobné, že se bude konkrétně jednat o pořízení izraelských systémů PVO Barak MX. Tyto komplety izraelské provenience byly v loňském roce ministerstvem obrany vyhodnoceny jako nejlepší ze čtyř nabídek na systémy PVO středního dosahu, které resort obdržel. Barak MX přeskočil v hodnocení další izraelský systém SPYDER, německý IRIS-T a taktéž i francouzský komplet VL-MICA. Ministr obrany Robert Kaliňák zatím blíže nespecifikoval, o kolik systémů Barak MX má Slovensko zájem.
Akvizicí kompletu Barak MX by se Slovensko stalo jeho prvním evropským uživatelem. Tento izraelský systém protivzdušné a protiraketové ochrany, který vyrábí společnost Israel Aerospace Industries, disponuje třemi odpalovacími zařízeními, z nichž každé je vyzbrojeno osmi raketami. Výrobce pro tyto komplety nabízí až tři typy střel s dosahem 35, 70 a 150 kilometrů. Systém zároveň dokáže fungovat za každého počasí, sledovat a zneškodnit více různých cílů najednou. Komplety Barak MX zatím nejsou zavedeny ve výzbroji žádné země, ovšem v loňském roce si systémy Barak MX zvolila Kolumbie a rok předtím Maroko.
Slovensko mělo kromě systémů PVO Barak MX zájem také o americké Patrioty. V diskusním pořadu slovenské RTVS „O 5 minút 12“ to na konci letošního ledna uvedl ministr obrany Robert Kaliňák. Na nákup těchto amerických systémů chtělo ministerstvo obrany původně využít prostředky ve výši téměř 700 milionů dolarů, které USA Slovensku nabídly na pořízení vrtulníků Viper v rámci kompenzace za předchozí dar stíhacích letounů MiG-29 Ukrajině. Dnes však akvizice Patriotů dle ministra Roberta Kaliňáka není aktuální. Zároveň slovenský šéf resortu obrany dodal, že slovenská protivzdušná obrana musí být adekvátní a akvizicí systémů Barak MX její budování neskončí. Dle dostupných informací tak resort obrany posuzuje i další systém z Jižní Koreje a norský systém NASAMS.
Slovenská protivzdušná obrana v současnosti spoléhá na systémy z dob Varšavské smlouvy. Konkrétně jde o systémy 2K12 Kub a přenosné komplety 9K38 Igla. Jak konstatuje Komplexní hodnocení obrany SR za rok 2022, prostředky PVO ve výzbroji Ozbrojených sil Slovenské republiky jsou po době životnosti a moderní systémy PVO slovenské armádě chybí. Právě zkvalitnění a vybudování robustní protivzdušné obrany je jedním z cílů současného vedení slovenského ministerstva obrany, což je jistě krok správným směrem. Podle vyjádření ministra obrany SR Roberta Kaliňáka by další kroky v akvizici prostředků PVO měly být známé v průběhu několika týdnů.
V případě úspěšných jednání s Izraelem o pořízení systémů Barak MX bude zajímavé sledovat, do jaké míry bude do tohoto projektu zapojen slovenský obranný průmysl. Byly to právě izraelské nabídky na komplety Barak MX a SPYDER, které jako jediné deklarovaly zapojení slovenského obranného průmyslu. Podle předpokladů Útvaru hodnoty za peníze ale není příliš pravděpodobné, že by byly slovenské firmy zapojeny do sofistikované části výroby.
Zdroj: Hnonline.sk, MF SR, RTVS