Slovensko obdrželo nabídku na nová pásová bojová vozidla pěchoty od čtyř zemí
V rámci rozsáhlé modernizace pozemních sil plánuje Slovensko v blízké době nakoupit 152 nových pásových bojových vozidel pěchoty. Nákup chce slovenský resort obrany realizovat formou vláda-vláda a do 31. ledna měly oslovené vlády možnost zaslat své nabídky. Tuto příležitost z 33 oslovených zemí využily 4: Maďarsko, Polsko, Švédsko a Španělsko.
Plánovaná akvizice nových pásových BVP je po nákupu stíhacích letounů F-16 největším modernizačním projektem Ozbrojených sil Slovenské republiky (OS SR). Ve dvou fázích chce Ministerstvo obrany SR nakoupit celkově až 228 nových pásových BVP. V první fázi má jít o celkem 152 vozidel ve verzích bojové vozidlo pěchoty, pásové bojové vozidlo velitelské, pásové obrněné vozidlo vyprošťovací a pásové obrněné vozidlo technické pomoci. Nová pásová BVP mají nahradit pásová vozidla BVP-1, BVP-2 a BVP-M, které v současnosti slovenská armáda využívá. Cenu nových pásových BVP odhaduje slovenský resort obrany na 1,739 miliardy eur.
Akvizici nové pásové bojové techniky chce Ministerstvo obrany Slovenské republiky realizovat metodou vláda-vláda. Stejným způsobem Slovensko nakoupí i nová bojová obrněná vozidla na podvozku 8x8. Jak uvedlo samotné ministerstvo na konci září 2021, bylo osloveno celkem 33 zemí se žádostí o zaslání nabídek na poptávanou pásovou a kolovou techniku. Možnost podat nabídky na novou pásovou techniku měly oslovené země do 31. ledna letošního roku. Jak nedávno slovenský resort obrany informoval, nabídku na pásová BVP nakonec podaly čtyři země. Jedná se o Švédsko, Španělsko, Maďarsko a Polsko. Zaslané nabídky bude projektový tým vyhodnocovat od 22. února a vládě Slovenské republiky má být doporučení předloženo do konce června 2022.
Jak již bylo zmíněno, o úspěch ve slovenském vyzbrojovacím tendru budou soutěžit Švédsko, Španělsko, Maďarsko a Polsko. Švédská společnost BAE Systems Hagglunds ve své tiskové zprávě oznámila, že společně se švédskou agenturou FMS pro správu vojenského materiálu, předložila Slovensku nabídku na vozidlo CV90. Jak se dál uvádí v tiskové správě společnosti BAE Systems Hagglunds, předložená nabídka zaručí výrobu i dodávky vozidel CV90 včas, v rozmezí stanoveného rozpočtu a ve spolupráci se slovenským obranným průmyslem. Podle slov výkonného ředitele BAE Systems Hagglunds, Tommyho Gustafsson-Raska, společnost plánuje překročit i minimální 40% zapojení domácího obranného průmyslu. Kromě toho je společnost připravena uvítat Slovensko v „klubu“ uživatelů bojových vozidel CV90.
Foto: V červenci 2021 se Vojenský technický a zkušební ústav „Záhorie“ na Slovensku stal dějištěm dynamických ukázek potenciálních nových pásových bojových vozidel pěchoty, které by ve výzbroji slovenské armády mohly nahradit zastaralá vozidla BVP-2, BVP-1 a BVP-M. | Ministerstvo obrany SR
I když zatím nebyly k nabídce ze španělské strany zveřejněny žádné podrobné informace, téměř s jistotou lze říct, že Španělsko nabídlo Slovensku vozidlo ASCOD 2. Vozidlo ASCOD 2 z produkce společnosti General Dynamics European Land Systems bylo v dubnu loňského roku představeno zástupcům Ministerstva obrany SR a OS SR v dynamických a statických ukázkách ve Vojenském technickém a zkušebním ústavu „Záhorie“. V rámci prezentace slovenská strana diskutovala se zástupci společnosti GDELS o zapojení slovenského obranného průmyslu do potenciálních dodávek nových pásových BVP.
Foto: V dubnu 2021 proběhly na Slovensku statické a dynamické ukázky bojového vozidla pěchoty ASCOD | Ivan Kelement / Ministerstvo obrany SR
Maďarsko Slovensku nabídlo vozidla Lynx KF41 ve spolupráci se společností Rheinmetall. Informaci ve svém vyjádření potvrdil maďarský vládní komisař pro vyzbrojování Gáspár Maróth. Samotné Maďarsko bude vozidla Lynx zavádět do své výzbroje a většina vozidel Lynx bude vyrobena v nové továrně v Zalaegerszégu. Již při zahájení stavby továrny v Zalaegerszégu Maďarsko deklarovalo, že kromě výroby bojových vozidel Lynx pro svou armádu má zájem také o hledání exportních příležitostí. Maďarská nabídka tak není velkým překvapením, jak by se na první pohled mohlo zdát.
Foto: V březnu 2021 proběhla pro představitele resortu obrany SR statická a dynamická prezentace pásového obrněnce Lynx KF41. | Ivan Kelement / Ministerstvo obrany SR
O něco větším překvapením je nabídka bojového vozidla pěchoty Borsuk polské výroby. Nabídku vozidla Borsuk Slovensku potvrdila na svém twitterovém účtu Polska Grupa Zbrojeniowa, do které patří i výrobce vozidel Borsuk, společnost Huta Stalowa Wola SA. Podle dostupných informací je vozidlo Borsuk nabízeno zahraničnímu zákazníkovi vůbec poprvé. Zajímavé je, že ještě v dubnu loňského roku společnost Polska Grupa Zbrojeniowa uvedla, že předtím, než bude vozidlo nabídnuto zahraničnímu zájemci, musí projít řadou testů a zároveň musí dojít k jeho implementaci v polských ozbrojených silách, na kterých společnost v loňském roce pracovala. V polské armádě vozidla Borsuk nahradí zastaralá BVP-1.
Foto: Polské bojové vozidlo pěchoty Borsuk | MILMAG.pl
Nabídky, které slovenské ministerstvo obrany obdrželo, můžeme rozdělit na dvě skupiny. Do té první je možné zařadit vozidla CV90 a ASCOD 2, které jsou zavedeny v armádách několika zemí a jejich uživatelé už mají s těmito vozidly zkušenosti. Ta druhá skupina, reprezentována vozidly Lynx a Borsuk, představuje vozidla, která nabízejí vývojový potenciál na několik dalších desítek let.
Zdroj: Teraz.sk, Defence24.pl, Hungarytoday.hu