Úspěšný rok českých zbrojařů s novými výzvami na obzoru
Letošní rok bude pro český zbrojní průmysl velmi profitabilní. Válka na Ukrajině skokově zvýšila poptávku po zbraních a těžké bojové technice. Svědčí o tom údaje, které poskytly některé zbrojní firmy. Holding CSG, kam mj. patří kopřivnická Tatra, Excalibur Army v moravském Šternberku nebo pardubický výrobce radarů, společnost Retia počítá s tržbami ve výši zhruba 30 miliard korun. Právě Excalibur Army opravuje/modernizuje a dodává na Ukrajinu tanky T-72, pásová BVP, samohybné houfnice a raketomety. Faktem je, že letos půjde na Ukrajinu téměř padesát procent českého zbrojního exportu.
Foto: Modernizovaný tank T-72EA, v pozadí 155mm houfnice MORANA | Michal Pivoňka / CZ DEFENCE
Ministryně obrany Jana Černochová tak na velitelském shromáždění armády mohla konstatovat, že Česko v pomoci Ukrajině obstálo. Je evidentní, že schopnost zbraně vyrábět, poskytovat potřebný servis a také kooperovat se zahraničními partnery výrazně přispívá k posilování obranyschopnosti státu a zároveň se díky tomu vrací nemalé prostředky zpět do státního rozpočtu.
Pomoc Ukrajině ovšem může mít i jinou podobu než vývoz zbraní nebo jejich servis. Podle slov prezidenta Ukrajinské asociace obranného a bezpečnostního průmyslu Jevhena Krupy se nyní rozjíždí i ve spolupráci s kopřivnickou Tatrou pilotní projekt k zaměstnávání ukrajinských specialistů, jejichž podniky obranného průmyslu byly na Ukrajině zničeny a jejichž rodiny se nachází na našem území. O tom se již vedla jednání na mezivládní úrovni a předběžně se počítá s tím, že do Česka by mohla dorazit až tisícovka ukrajinských inženýrů a techniků. K tomu je možné uvést, že kopřivnické Tatře chybí 500 kvalifikovaných pracovníků.
Příští rok ale může být pro obranný průmysl složitější. Varovný prst zdvihl prezident AOBP Jiří Hynek. Letošek byl podle jeho slov výjimečný i proto, že české firmy čerpaly ze zásob staré sovětské techniky. „Takový růst se ovšem už nebude opakovat, protože se hodně sáhlo do zásob a ty začaly docházet.“ Podle Hynka brzy přijde fáze, kdy firmy budou muset vše vyrobit, což není jednoduché, protože váznou dodávky materiálu a nejsou lidé.
Tento názor potvrzuje i Tom Waldwyn z Mezinárodního institutu pro strategická studia: obnovení zásob a výrobních kapacit bude dlouhý proces. Pro některé země to podle něj může znamenat významnější investice do infrastruktury. To rozhodně nebude levné, neboť inflace, nestabilita dodavatelských řetězců a stoupající ceny surovin zvyšují náklady.
Jako ilustrační příklad můžeme uvést situaci s nedostatkem střelného prachu. Podle německého deníku Die Welt se německé zbrojovky potýkají hlavně s nedostatkem zbytků vláken, které vznikly při zpracování surové bavlny Jejich reakcí s kyselinou dusičnou a kyselinou sírovou je totiž vyráběna nitrocelulóza, jež se používá k produkci střelných prachů. A nejdůležitějším dodavatelem bavlněných zbytků je Čína. Dodávky odsud ale nyní výrazně zpomalily. Začalo to už přerušením dodavatelských řetězců v důsledku pandemie. Od zadání objednávky do dodání může nyní uplynout až devět měsíců, přičemž v minulosti na to stačily nanejvýš měsíce tři. Otázkou je, co s dodávkami udělá rozvolnění covidových restrikcí v Číně a případná vyšší nemocnost obyvatel. Situace je tudíž velmi nepředvídatelná. Někteří analytici navíc uvádí, že za omezením dodávek stojí skutečnost, že Číňané je považují za součást „systémové soutěže“ mezi Západem a Čínou. Pokud je třeba v běhu „čipová válka“ USA proti Číně, nemusí pak výše uvedená teze být daleko od pravdy.
Ve světle uvedených výzev a potenciálních turbulencí je tak důležitý fakt, nakolik jsou české společnosti obranného průmyslu schopny rozšiřovat a diverzifikovat své výrobní portfolio a získávat i nové zakázky mimo Ukrajinu. Nepochybně úspěšně si v tomto ohledu vede již zmíněný holding CSG, kterému se podařilo získat světového výrobce malorážové munice Fiocchi s výrobou v Itálii, Velké Británii a USA. Zároveň holding pronikl i na asijský trh, kde získal dvě zakázky pro indonéské ministerstvo obrany v celkové hodnotě přes 500 milionů eur (téměř 12,2 miliardy korun) za dodání systému protivzdušné obrany středního dosahu a systému taktických balistických raket. Za zakázku odpovídá společnost Excalibur International, která je součástí holdingu a podílí se na ní i další holdingová firma Retia.
Zdroj: Die Welt, gov.ua, CSG