Úžasné modely příslušníka 15. ženijního pluku AČR
Dvakrát získal ocenění mistra republiky, z mistrovství Evropy ve Velké Británii si dovezl jednu zlatou a čtyři stříbrné medaile. Všechno za modely figurek, které zobrazovaly události vojenských dějin. Právě zájem o historii různých bojů a válek, přivedl rotmistra Romana Fittla do armády České republiky, kde stále hledá inspiraci pro svůj netradiční koníček.
Foto: Krutá tvář války: předměstí Stalingradu, srpen 1942 (stříbro Itálie červen 2021) | Ministerstvo obrany ČR
„K modelařině jsem se dostal už jako dítě. Můj otec se věnoval stavbě modelů letadel, se kterými jsem sám začínal. Postupem času jsem se přes bojovou techniku a diorámy dostal až k jednotlivým figurkám a vinětám,“ popisuje svůj tvůrčí vývoj Fittl.
Foto: Rotmistr Roman Fittl a jeho ocenění | Ministerstvo obrany ČR
Každá dioráma či viněta by měla obsahovat několik figurek, bojovou techniku či budovu, a měla by být zasazena do určitého děje. Hlavní tématikou ženisty z Bechyně je druhá světová válka. „Snažím se, aby postavy byly co nejvíce autentické. Např. mám figurku německého kulometčíka z operace v Ardenách z prosince roku 1944. Přesně jsem věděl, co měl na sobě, jaké bylo roční období a počasí.“
Foto: Německý kulometčík, Ardeny prosinec 1944 | Ministerstvo obrany ČR
Svoji inspiraci hledá nejčastěji v oborné literatuře a řídí se dobovými fotografiemi. Právě detaily zaberou na celém díle nejvíc času. „Musíte si s tím vyhrát. Stejně jako postava, i zbraně, výstroj nebo oblečení musí odpovídat dané době a situaci. Čím je figurka menší, tím více musíte používat např. lupu nebo pinzetu k vytvoření těch nejmenších detailů,“ popisuje výrobu samotných modelů rotmistr.
Foto: Válečná kořist: americký voják šacuje v ardenském lese německého vojáka | Ministerstvo obrany ČR
Ve svých dílech nezapomněl ani na svůj mateřský útvar tzn. 15. ženijní pluk, u kterého slouží už 20 let. „Pro tehdejšího velitele pluku plukovníka Roberta Bieleného jsem vyrobil model pyrotechniků v oblecích, kteří u cesty zneškodňují nástražný výbušný systém (IED). Pro svoji práci tam využili i dva roboty Talon včetně ovládacího zařízení.“
Foto: Model pyrotechniků 15. ženijního pluku v oblecích, kteří u cesty zneškodňují nástražný výbušný systém (IED) | Ministerstvo obrany ČR
Přestože modelařina není levná záležitost a nad jedním výtvorem člověk stráví mnoho týdnů i měsíců, je to vášeň, které se těžko odolává. „Hnacím motorem jsou právě soutěže, kde se můžete porovnat s ostatními. Konkurence je obrovská, ale to mi vůbec nevadí. Právě naopak,“ vysvětlil svoje zaujetí svým koníčkem Fittl a zároveň dodal, že posledním mezinárodním úspěchem byly dvě stříbrné medaile na on-line mistrovství v Itálii.
Foto: Počáteční fáze operace Barbarossa: německý protitankový kanon s obsluhou (i s předlohou) | Ministerstvo obrany ČR