V kolech mají logistici přes 100 000 kilometrů a jedou dál
Běží osmý týden v režimu nouzového stavu a logistici už najeli přes 100 000 kilometrů a přepravili více než 500 tun materiálu. Od března zabezpečili několik vykládek letadel a následnou distribuci zdravotnických potřeb, přepravili tuny dezinfekčních prostředků a dalšího materiálu. Největší podíl stále tvoří přepravy materiálu ze skladů Správy státních hmotných rezerv v Sedlčanech, který logistici rozváží především do fakultních nemocnic a zdravotnických zařízení. V posledních týdnech distribuují také materiál pro odběrové týmy z Centra zdravotnického materiálu Agentury vojenského zdravotnictví v Bystřici pod Hostýnem a dalších meziskladů.
Foto: Technika musí být stále připravena k výjezdu | rtn. Milan Hlavatý / army.cz
„Od vyhlášení nouzového stavu úzce spolupracujeme se semtínským Centrem podpory operací a ostatními prvky v rámci teritoria. Aktuálně, ve spolupráci s teritoriálními Krajskými vojenskými velitelstvími, řešíme doplnění zdravotnického materiálu pro odběrové týmy po celé České republice. Částečně také doplňujeme pohonné hmoty jednotkám armády vyčleněným k posílení Policie ČR při střežení státních hranic. Celkem jsme doplnili už přes 15 tisíc litrů pohonných hmot,“ shrnuje aktivity logistiků zástupce velitele 14. pluku logistické podpory plukovník Martin Stojánek.
Foto: Kolona tater přijíždí na pardubické letiště pro materiál | rtn. Milan Hlavatý / army.cz
S Centrem podpory operací spolupracují dlouhodobě
Spolupráce logistiků s Centrem podpory operací je již s ohledem na jejich dislokaci a zaměření (působnost) tradiční a dlouhodobá. Oba útvary kooperují i v rámci plnění běžných úkolů mimo nouzový stav, zejména pak při zabezpečení zahraničních operací. V případě potřeby si navzájem poskytují skladovací prostory, přepravní kapacity a zapůjčují materiál.
Foto: Logistici od vyhlášení nouzového stavu úzce spolupracují s Centrem podpory operací při přepravách materiálu | rtn. Milan Hlavatý / army.cz
„Po zavedení nouzového stavu se naše spolupráce znásobila, společně řešíme většinu přeprav zdravotnického materiálu ze skladů Státních hmotných rezerv a Centra zdravotnického materiálu. Centrum podpory operací je i dočasným meziskladem zdravotnického materiálu pro odběrové týmy. Společně jsme také řešili přepravu ubytovacích kontejnerů na hranice i distribuci vybavení pro odběrová místa, jako byly lednice či klimatizační jednotky,“ hodnotí bezproblémovou spolupráci se semtínským centrem plukovník Stojánek a dále dodává, že si logistici takového partnera na teritoriu velmi cení a kvitují i častou vzájemnou výpomoc.
Foto: Velitel skupiny vydává pokyny před zahájením nakládky zdravotnického materiálu | rtn. Milan Hlavatý / army.cz
Doplňují také zdravotníky v odběrových týmech a přepravují vojáky na hranice
Logistiky v současné situaci většina občanů vnímá, především v souvislosti s přepravou zdravotnického materiálu, jako nástroj zabezpečení, tedy především jako přepravce a zásobovače. Málokdo ale ví, že také pomáhají, stejně jako vojáci z ostatních jednotek Armády ČR, v odběrových týmech po celé České republice.
Foto: Logistici přepravují materiál podle aktuální potřeby ve dne i v noci | rtn. Milan Hlavatý / army.cz
„Pro posílení odběrových týmů jsme vyčlenili nejen techniku a řidiče, ale také zdravotníky z našich praporních obvazišť. Například v Moravskoslezském kraji tvoří naši vojáci jeden z pěti odběrových týmů. V minulém týdnu vojáci z obvaziště 143. zásobovacího praporu z Lipníku nad Bečvou vystřídali společně s přáslavickými a olomouckými zdravotníky odběrové týmy ze 141. zásobovacího praporu z Pardubic a 43. výsadkového praporu z Chrudimi. Tento odběrový tým působí především v oblasti kolem Havířova, ve Frýdku Místku, Bohumíně či Karviné. Pardubičtí a Klatovští pro změnu posílili odběrové týmy na Plzeňsku a v Praze. Denně při odběru vzorků najezdí 200 až 300 km v různém terénu,“ popisuje činnost logistických zdravotníků plukovník Stojánek a dodává, že si vojáci velmi pochvalují a kladně hodnotí chování testovaných občanů, kteří k situaci přistupují velmi zodpovědně a s vojáky jednají přívětivě a vstřícně. Kromě těchto aktivit také logistici v rámci Dispečinku pozemních sil zabezpečují přepravu osob. A to zejména při rotacích vojáků, kteří posilují Policii ČR při střežení státní hranice. Při přepravách téměř 3 000 osob se v současné době blíží už 25 000 najetých kilometrů.
Foto: Logistici vyčleňují také zdravotníky z praporních obvazišť do odběrových týmů | rtn. Milan Hlavatý / army.cz
Kromě běžné údržby techniky a oprav zabezpečují také údržby Pandurů
Vedle plnění úkolů pro potřeby nouzového stavu také u všech tří praporů v Pardubicích, Klatovech i Lipníku nad Bečvou probíhá běžná údržba techniky, opravy i příprava techniky na sezónní provoz. Vojáci ze 142. praporu oprav v Klatovech navíc od dubna vypomáhají s údržbou na vozidlech Pandur u 42. mechanizovaného praporu v Táboře. V současné době působí v Táboře už druhá skupina mechaniků, kteří se podílí na provádění technické údržby číslo 1 a 2.
Foto: Zdravotníci v odběrových týmech najezdí denně až 200 km v různém terénu | rtn. Milan Hlavatý / army.cz
Technická údržba číslo 1 zahrnuje například kontroly funkčnosti všech skupin a podskupin, kontroly množství, kvality i případnou výměnu provozních kapalin. Dále jsou prováděny kontroly podvozkových součástí (brzdová soustava, komponenty odpružení vozidla atd.) či promazání mazacích míst vozidla.
Foto: Doplnění PHM jednotkám na hranicích | rtn. Milan Hlavatý / army.cz
Technická údržba číslo 2. obsahuje například kontroly funkčnosti všech skupin a podskupin, výměnu provozních kapalin, výměnu filtr, včetně demontáže Powerpacku, kontrolu tlaků hydraulické soustavy, promazání mazacích míst vozidla a kontroly podvozkových součástí (brzdová soustava, komponenty odpružení vozidla atd.)