Armáda od Američanů pořizuje základnové satelitní stanice a terminály za miliardu korun
Jedná se o nákup terminálů k začlenění do satelitní sítě Armády ČR, budované v rámci projektu MILSATCOM, a k podpoře činnosti jednotek v zahraničních operacích a při plnění úkolů vyplývajících z potřeb národních operací pro zvládání krizí (NOZK).
Předmětem veřejné zakázky je pořízení a implementace základnových satelitních stanic Deployable Earth Terminal (DET), pozemních terminálů satelitní komunikace a dohledového systému Network Management System (NMS), a to pro účely zajištění nezávislého a stabilního operačního spojení v zahraničních operacích i při domácích krizových situacích. Uvedené technologie jsou certifikovány v širokopásmovém vojenském satelitním komunikačním systému Wideband Global SatCom (WGS), který je páteřním systémem globální satelitní komunikace americké armády a poskytuje celosvětově flexibilní a vysokou rychlost přenosu dat a dálkovou komunikaci.
Foto: Systém MILSATCOM je vojenská komunikační síť založená na satelitním spojení, která umožňuje přenos hlasu a dat pro společný operační obraz situace na bojišti, streamované video nebo sledování jednotek v operacích. (ilustrační foto) | Shutterstock
Konkrétně se jedná o pořízení:
- 4 ks základnové satelitní stanice MILSATCOM – DET
- 44 ks satelitního terminálu Fly-Away
- 1 ks provozní sady náhradních dílů MILSATCOM
- 2 ks dohledového systému WGS NMS
Součástí veřejné zakázky je rovněž záruční a pozáruční servis a logistická podpora do roku 2027. Běžná údržba bude prováděna vlastními silami Armády České republiky (AČR).
Systém MILSATCOM je vojenská komunikační síť založená na satelitním spojení, která umožňuje přenos hlasu a dat pro společný operační obraz situace na bojišti, streamované video nebo sledování jednotek v operacích. Dosažení schopnosti satelitní komunikace na operační a taktické úrovni jednotek AČR i se zahraničními partnery je jedním z cílů, ke kterým se Česká republika zavázala v rámci Capability Targets NATO 2017. Pořízení výše uvedené satelitní technologie zabezpečí AČR nezávislou komunikaci nejen v zahraničních operacích, ale i v ČR v případě řešení krizových stavů, a to s garantovanou dostupností. V současnosti je AČR v těchto situacích závislá na telekomunikačních operátorech a při výpadku jejich sítí nelze garantovat zabezpečení spojení. Satelitní spojení zároveň zvýší spolehlivost stacionárních sítí vzdušných a pozemních sil, do kterých bude zasazeno jako redundantní spoj.
Zakázka je realizovaná formou vláda-vláda prostřednictvím programu FMS (Foreign Military Sales) vlády Spojených států amerických, jelikož vojenský materiál a služby z USA se pořizují výhradně prostřednictvím tohoto programu. Součástí zakázky je pořízení a implementace základnových satelitních stanic, pozemních terminálů satelitní komunikace a dohledového systému Network Management System. Uvedené technologie jsou certifikované a poskytují celosvětově flexibilní a vysokou rychlost přenosu dat a dálkovou komunikaci. Součástí zakázky je rovněž záruční a pozáruční servis a logistická podpora do roku 2027.
Vyjednaná (nabídková) cena má hodnotu 942,9 mil. Kč bez DPH. Program FMS garantuje ČR stejnou cenu, za kterou by toto vybavení koupila armáda USA. Oproti předpokládané hodnotě došlo k navýšení ceny zakázky o necelých 100 mil. Kč. Důvodem je především navýšení počtu pořizovaných pozemních terminálů o třetinu, ale také růst inflace v posledních dvou letech, cen materiálu a energií a práce. Smlouva bude uzavřena ještě v roce 2021 a systémy budou dodány v letech 2022 až 2026.
Armáda České republiky má již od roku 2017 12 kusů vlastních terminálů. Nyní v rámci výše uvedené zakázky se portfolio rozšíří o další terminály včetně základnových satelitních stanic. Přestože AČR satelitní komunikaci využívá již nyní, část služeb si stále pronajímá od operátorů, což stojí desítky milionů ročně. Do budoucna se však počítá s plnou soběstačností (mohlo by se tak stát v roce 2024), čímž potřeba nákladného pronájmu zcela odpadne.
Zdroj: Ministerstvo obrany ČR