Rekonstrukce Armádního muzea Žižkov: Skutečně povedený projekt
Rekonstrukce Armádního muzea Žižkov patří v současnosti k jednomu ze zásadních aspektů činnosti a aktivit Vojenského historického ústavu Praha. Vzhledem ke své rozsáhlosti a stavebně technické náročnosti je také významným počinem v rámci celého resortu obrany. Dá se říci, že jde o projekt, který se resortu obrany skutečně povedl.
Foto: Vzhledem k rekonstrukci budovy Armádního muzea Žižkov je toto muzeum a jeho expozice pro veřejnost dlouhodobě uzavřeno | archiv VHÚ
Památník odboje, postavený podle projektu dvojice architektů Jana Zázvorky a Josefa Gillara, se na Vítkově začal budovat už v roce 1928. Od té doby neprošel žádnou masivní rekonstrukcí, pouze několika necitlivými úpravami po roce 1948. Komunističtí inženýři například zabednili prosklenou pyramidu nad hlavním schodištěm, kudy proudilo denní světlo, či betonem zalili původní promyšlený systém odvětrávání. Zkrátka samé „povedené kroky.“
Kompletní rekonstrukce Armádního muzea Žižkov byla zahájena na konci léta roku 2018 a jejím základním smyslem jen nejen oživení budovy a její modernizace, ale také podstatné rozšíření veřejnosti přístupné muzejní části, respektive výstavní plochy. Ta by se měla oproti dřívějšku zvětšit trojnásobně, celkem o 3 650 metrů čtverečních. Tím vznikne jedno z vůbec největších vojenských muzeí v celé Evropě.
Ministr Lubomír Metnar si při návštěvě armádního muzea ve čtvrtek 27. února prošel všechny části budovy a provázen ředitelem VHÚ brigádním generálem Alešem Knížkem se mohl blíže seznámit se stavem rekonstrukčních prací, ale mohl také již nahlédnout do budoucnosti a nové koncepce muzea. V současnosti už dostávají tvar především nové rozměrné prostory v podzemí areálu – i díky nim se výstavní plocha muzea podstatně rozšíří.
Foto: Zastřešená dvorana muzea | army.cz
Stavební práce se nyní týkají především hrubé stavby, vedle podzemních prostor vzniká také nový hlavní vchod do muzea, připravuje se vstupní část před ústředním schodištěm, intenzivně se renovují prostory v nejvyšším patře západního traktu, kde vznikne atraktivní kavárna připomínající svým stylem první republiku třicátých let. A roste rovněž jedna z nejviditelnějších částí nové podoby areálu, a to zastřešení ústřední dvorany. Dvorana byla původně otevřená a bez možnosti širšího využití. Po rekonstrukci zde vznikne jak plocha pro umístění některých exponátů, tak velkorysý prostor určený pro reprezentativní společenské akce, konferenční, koncertní, filmové či jiné události.
Foto: Již pod zastřešenou dvoranou. Vedoucí projektu rekonstrukce z firmy Metrostav Martin Koch (vlevo), ministr obrany Lubomír Metnar (uprotřed) a ředitel VHÚ Aleš Knížek | army.cz
Dosavadní stav rekonstrukce ukazuje, že tentokrát půjde o krok správným směrem. Za novou podobou Armádního muzea Žižkov stojí ateliér SVIŽN. Podle jeho návrhu se novým centrem objektu stanou dříve nepřístupné podzemní chodby a sklad. „Dvoupatrový archiv pod současnými výstavními prostory a bývalá uhelna pod parkovištěm nabídly prostor pro nové expozice, výukové sály či zázemí pro návštěvníky,“ uvedla architektka a spoluautorka řešení Marta Mezerová.
Foto: Výstavní sál muzea, průhled do nyní již zastřešené dvorany | army.cz
Celková cena za rekonstrukci činí 723 933 875 Kč včetně DPH. Česká stavební společnost Metrostav, která rekonstrukci a modernizaci provádí, plánuje stavební práce dokončit v roce 2022. Termín se o něco posunul, právě kvůli postupně zjišťovanému stavu předešlých pokusů o úpravy. Ty byly skutečně žalostné.
Foto: Brigádní generál Mgr. Aleš Knížek: „Několikanásobné rozšíření plochy muzea umožní nejen důstojné připomínání všech, kdo bojovali za naši národní samostatnost, ale i komplexní pojetí našich vojenských dějin od středověku až po současné zahraniční mise Armády České republiky." | archiv VHÚ
To, jak bude muzeum vypadat, přiblížil ředitel VHÚ, brigádní generál Aleš Knížek. „Několikanásobné rozšíření plochy muzea umožní nejen důstojné připomínání všech, kdo bojovali za naši národní samostatnost, ale i komplexní pojetí našich vojenských dějin od středověku až po současné zahraniční mise Armády České republiky. Návštěvníci budou mít možnost spatřit tisíce sbírkových předmětů, které nuceně odpočívaly v depozitářích Vojenského historického ústavu Praha. Budoucí podoba Armádního muzea Žižkov velmi uváženě kombinuje konzervativní muzejnictví s moderním pojetím, přičemž hlavní důraz klade na vystavované unikátní předměty, jež doplní audiovizuální prvky."