Česká armáda a ochrana vzdušného prostoru Slovenska
Nedávná nehoda letounu Mig-29 slovenské armády uzemnila všechny stroje tohoto typu. Jde o běžný postup, nicméně pro Slovensko to znamená částečné ochromení ochrany vzdušeného prostoru. Na řadu tak může přijít Česko-slovenská dohoda o společné ochraně vzdušného prostoru. Pro Armádu České republiky to tak může znamenat nejen držet hotovost nad Pobaltím, ale i nad Slovenskem.
Foto: Slovenský stíhací MiG-29AS Fulcrum | Wikimedia Commons
Severoatlantická aliance zajišťuje ochranu svého vzdušného prostoru pomocí společného systému protivzdušné obrany (NATINAMDS). Například české letectvo do něj vyčleňuje dva stíhací letouny Gripen, které jsou pak pod aliančním velením. Systém je určen k obraně před vojenskými hrozbami. Česko-slovenská dohoda, podepsaná před dvěma lety, ale navíc umožnuje, aby piloti mohli zasáhnout na území druhého státu i zbraněmi například ve chvíli, kdy by teroristé unesli civilní letadlo a chystali se s ním zaútočit.
Foto: Víceúčelové bojové letouny JAS-39 Gripen ve službách AČR | Wikimedia Commons
V okamžiku, kdy nějaký letoun nereaguje, naruší vzdušný prostor atp., jsou dané přesné postupy a k narušiteli startují stíhačky, řekněme laicky. Čáslavská základna disponuje stroji JAS-39 Gripen (L-159 nejsou pro tyto situace vhodné, jelikož jsou pomalejší, než lecjaký dopravní letoun) a Slovensko ze základny Sliač Mig-29. Ty samozřejmě mají něco za sebou a říká se, že skutečně plně funkčních strojů je jen pár kusů. Nitranská nedávná nehoda, při které byl zničen jeden z funkčních strojů, uzemnila všechny ostatní stroje až do vyšetření celé události. Vzhledem k technickému stavu a stáří je pravděpodobná technická závada. Slovensko má sice objednané moderní stroje F-16 Block 70/72, ale na dodávky si ještě několik let počká (dle plánu do konce roku 2023). V tuto chvíli tedy připadá v úvahu využití strojů Gripen.
Foto: Víceúčelové bojové letouny JAS-39 Gripen ve službách AČR | army.cz
Když se podíváme na stav Vzdušných sil Armády České republiky, zjistíme, že disponuje celkem 14 Gripeny. Pět strojů nyní plní své povinnosti na misi v Pobaltí, dvojice je vyhrazena pro výše zmíněný NATINAMDS, další stroje se v pravidelných intervalech „točí“ u výrobce k pravidelné údržbě, ale třeba i modernizaci a aktualizaci softwarového vybavení. Dostáváme se tak do nezáviděníhodné situace, kdy je vysoce pravděpodobná ochrana vzdušného prostoru několika států naší zemí. Doufejme, že toto vše naše armáda zvládne, či ještě lépe, že nebude třeba žádných ostrých startů. Nicméně dle aktuálně publikovaných videí a stylu komunikace je armáda více než sebevědomá, měla by to zvládnout.