Naši vojáci ukazovali kolegům z NATO svou výzbroj, velký úspěch měla puška CZ 806 BREN
Na základnu Adaži v Lotyšsku nastoupili minulý týden noví čeští vojáci, kteří tam působí v rámci alianční předsunuté přítomnosti eFP. A vojáci hned v den převzetí operačního úkolu nezaháleli a kolegům z jiných zemí představili svou výstroj, výzbroj a techniku.
Foto: Vojáci u minometu 120 mm vz. 82 | army.cz
Čeští vojáci se zapojili do tzv. Vehicle Display, což je výraz pro představení techniky, výzbroje a výstroje jednotlivých států. Seznámení s technikou ostatních států i znalost jednotlivých hodnostních označení je pro každého vojáka v zahraniční operaci velmi důležité. Zlepšuje to možnost spolupráce v rámci mezinárodního vojenského úkolu, který v Lotyšsku plní členské země NATO.
Setkání probíhají pravidelně v parku vojenské techniky, jednotlivé zapojené státy prezentují svou techniku přibližně půl hodiny. Takže i čeští vojáci se na oplátku zase seznamují s vybavením armád jiných zemí.
Puška CZ 806 BREN se líbila každému návštěvníkovi
Při nynější prezentaci české armády měli jejich kolegové ze zahraničí velký zájem o PRAMy nebo také o speciální ochranné balistické vesty. Největší ohlas ovšem vzbudila útočná puška CZ 806 BREN. „Ta se líbila snad každému, kdo se k nám přišel podívat. Oceňovali především kompaktní rozměry, dobrou možnost manipulace, a když se dozvěděli takticko-technická data, byli velmi příjemně překvapeni,“ popsal četař M. P.
Foto: Voják si prohlíží vůz Tatra 815-7 PRAM | army.cz
Čeští vojáci v Lotyšsku jsou členy 4. úkolového uskupení Armády ČR. Působí pod vedením Kanady v rámci alianční předsunuté přítomnosti eFP - enhanced Forward Presence. Jádro české skupiny teď tvoří příslušníci minometné baterie 42. mechanizovaného praporu v Táboře. Před nimi tam byli vojáci ze 72. mechanizovaného praporu z Přáslavic.
Foto: Útočná puška CZ 806 BREN budila velký zájem u kolegů ze zahraničí | army.cz
Na projektu předsunuté přítomnosti se dohodly členské země NATO v roce 2016 a čeští vojáci jsou součástí jednotek eFP od léta 2018. NATO má mnohonárodní jednotky v rámci předsunuté přítomnosti v Polsku a třech pobaltských zemích. Češi jsou v Lotyšsku a Litvě. Základním úkolem eFP je přítomností a výcvikem ukazovat odhodlání bránit svrchovanost členských států NATO. Mnohonárodní kontingent teď tvoří vojáci z devíti států.
Foto: Útočná puška CZ 806 BREN budila velký zájem u kolegů ze zahraničí | army.cz
Je možno připomenout, že první útočné pušky CZ 806 BREN 2 (publikované materály většinou hovoří o pušce "CZ 806 BREN", nebo pouze pušce "BREN 2") pořídila česká armáda v roce 2015 v rámci naléhavé operační potřeby, a to v počtu asi 2600 ks. Pušky tohoto typu jsou nyní deklarovány jako náhrada na samopaly Vz.58 a útočné pušky CZ 805 BREN, tedy Bren první generace, které nanaplnily očekávání především v oblasti hmotnosti, vyvážení a ergonomie.
Foto: Střelba z CZ 806 BREN | Česká zbrojovka a.s. Uherský Brod
CZ 806 BREN je česká útočná puška měnitelné ráže, vyvinutá firmou Česká zbrojovka Uherský Brod. Zbraň byla oficiálně představena v roce 2015. Konstrukčně vychází z modelu CZ 805 BREN, doznala však celou řadu změn a úprav, které vycházely převážně z přímých bojových zkušeností s útočnou puškou CZ 805 BREN.
Zbraň využívá osvědčeného uzamčeného závěru s otáčivým závorníkem zamykaný šesticí ozubů. K dispozici je pádová blokace úderníku pro větší bezpečnost, ačkoli samotná hmotnost zápalníku neumožňuje nechtěnou iniciaci zápalky náboje.
Foto: První útočné pušky CZ 806 Bren 2 AČR pořídila již v roce 2015 | Česká zbrojovka a.s. Uherský Brod
Zbraň střílí jednotlivými ranami nebo dávkou. Maximální rychlost je 850 (±100) ran za minutu. Životnost hlavně (kovaná za studena) je minimálně 20 000 ran, životnost celého systému minimálně 30 000 ran. Minimální efektivní dostřel u CZ BREN 2 je 300 m (hlaveň 8"), resp. 400 m (11 ") nebo 500 m (14"). Hmotnost CZ BREN 2 s plným zásobníkem (bez optických mířidel) je 2,8 kg (8"), 3,05 kg (11 ") nebo 3,25 kg (14 ").