Česká vojenská strava versus americké MRE
Do redakce nám přišel zajímavý email. Tazatel (voják) se zamýšlí nad tím, co za jídlo do terénu dostane voják US army a jaké jídlo dostává voják Armády České republiky. Podívejme se tedy na základní přehled a uveďme si i pár poznatků a faktů. Jídlo totiž není pouze o získání potřebné porce kilojoulů.
Foto: Naši vojáci nejsou "slečinky", nepotřebují stravu hotelového typu, avšak těžko lze očekávat špičkové výkony, když není zajištěna dostatečně kvalitní a pestrá strava | FB
Na začátku si řekněme jednoznačné – naši vojáci nejsou "slečinky", nepotřebují stravu hotelového typu, avšak těžko lze očekávat špičkové výkony, když není zajištěna dostatečně kvalitní a pestrá strava. US Army pro potřeby nasazení v terénu v roce 1963 začala vyvíjet tzv. "Meal Ready to Eat" (zkráceně MRE), což je jídlo určené k rychlé konzumaci. Výsledná verze, kterou většina z nás zná, byla v US Army poprvé použita u speciálů v roce 1981, u ostatních jednotek o pět let později. Od roku 1990 byly pak MRE dodávány s bezkouřovým ohřívačem (FRH / Flameless Ration Heater). MRE systém má 24 typů jídla a k tomu cca 150 dalších doplňků. Právě tato variabilita by měla řešit různé stravovací preference vojáků včetně zohlednění typu stravy v rámci jejich víry.
Foto: Nejčastěji se čeští vojáci nasazení v misích nejspíš setkávají s americkou bojovou dávkou potravin MRE | US Army
Každé MRE váží 510 až 740 gramů v závislosti na jídle. Jelikož MRE obsahují vodu, jsou těžší nežli dehydrované / na mraze sušené dávky potravy poskytující srovnatelný objem kalorií. Denní dávka poskytuje 5000 kJ, případně 1200 kalorií. Přibližná hodnota energetického příjmu pro aktivního muže je 2440 kcal/den (10200 kJ). Z toho plyne potřeba zhruba dvou balení pro zcela vyvážený příjem. Hmotnostně se tak dostáváme na 1-1,5 kg za balíček. Nicméně rozličné druhy a chutě jsou subjektivní. V březnu 2007 noviny The Salt Lake Tribune pozvaly gurmánské kuchaře a nechaly je ochutnat 18 MRE jídel. Žádné z těchto jídel se pak nedostalo s hodnocením v průměru nad známku 5,7. Nejhůře dopadla „kuřecí fajita“, která měla v průměru jen 1,3 bodu.
Foto: Obsah MRE | Wikimedia Commons
Jak je na tom s bojovými dávkami potravin naše armáda? Po zrušení tzv. konzervovaných dávek (tzv. "kádéček") Československé lidové armády (čtyři konzervy spojené plastovým obalem a žvýkačka Pedro) došlo koncem devadesátých let minulého století k zavedení dvou druhů nových bojových dávek potravin (BDP I, BDP II).
Foto: BDP - bojová dávka potravy zajišťuje stravu vojáka na 24 hodin. Všechny balíčky obsahují 2 různá hlavní jídla a různé doplňky, které jsou pak u všech balíčků téměř stejné. | army.cz
BDP - bojová dávka potravy zajišťuje stravu vojáka na 24 hodin. Všechny balíčky obsahují 2 různá hlavní jídla a různé doplňky, které jsou pak u všech balíčků téměř stejné (paštika, sýr, lunch meat, sladké a slané sušenky - místo chleba, dále instatní káva, čaj, džem, cukr, multivitaminový a ovocný nápoj, hořkou čokoládu, žvýkačky, sůl, víceúčelový papír, hygienický a osvěžující ubrousek).
Během roku 2009 k již existujícím balíčkům BDP I a II přibyly další. Lišily se především složením hlavních jídel. Naši vojáci si tak mohli vybrat např. rajskou omáčku s hovězím masem a těstovinami a sterilovaný zadělávaný hrášek nebo vepřový guláš a hovězí maso se žampiony. V rámci balíčků byla na výběr slepice na smetaně s těstovinou a zadělávané fazolky s vepřovým a hovězím masem nebo ďábelské maso s fazolemi a zeleninové lečo s párkem.
Foto: Obsah bojová dávky potravin (BDP) s číslem VII | army.cz
Balíčky BDP již značně připomínají obalem MRE. Na stránkách prodejců se dočteme následující: Potravinová dávka BDP obsahuje základní potraviny v takovém složení, aby pokryly denní kalorickou a nutriční spotřebu jednotlivce vykonávajícího fyzicky i duševně náročnou činnost. Potravinová dávka je složena z komponentů, které lze podle potřeby kombinovat při současném zachování celkové nutriční i kalorické hodnoty dávky. BDP zabezpečuje stravovací potřeby jednotlivce na dobu 24 hodin.
Jeden z typů, kterých je celkem 7 má toto složení:
1 ks - Ďábelské maso s fazolí 300 g
1 ks - Zeleninové lečo s párkem 300 g
1 ks - Tuňák ve vl. šť.80 g
1 ks - Sterilovaná zelenina 210 g
1 ks - Vepřové maso ve vl. šť. 125 g
1 ks - Křehké plátky světlé 35 g
1 ks - Křehké plátky kukuřičné s vlákninou 35 g
2 ks - JAM porcovaný á 20 g
1 ks - Med 20 g
2 ks - Kávový extrakt á 2 g
2 ks - Čaj porcovaný á 1,75 g
8 ks - Cukr porcovaný á 5 g
1 ks - Multivitaminový nápoj 6 g
1 ks - Instantní nápoj ovocný 45 g
2 ks - Čokoláda hořká á 25 g
1 ks - Žvýkačka (balení 4 kusy)
2 ks - Sůl jedlá balená 2 g
4 ks - Víceúčelový papír
3 ks - Ubrousek hygienický osvěžující
1 ks - Sáček z PE
ENERGETICKÁ HODNOTA DÁVKY: 14 053 kJ
BDP vypadá poměrně rozumně, nicméně dle našich informací chybí v balení samoohřev, tudíž je případná tepelná úprava komplikovaná.
Foto: Český voják si pochutnává na konzervě | army.cz
Troufám si tvrdit to samé, co se traduje na sociálních sítích i různých fórech. Vojáci AČR, kteří jsou zasazeni v rámci výcviku v terénu bez možnosti stravování se v jídelnách a polních kuchyních (kde by se však také mohlo lecos zlepšit), jedí poměrně nekvalitně a mnozí si proto raději vozí jídla vlastní. Kupříkladu zmíněné MRE, Arpol z Polska atp.