Český a slovenský průmysl navyšuje kapacitu výroby velkorážové munice
Skupina CSG je v rámci českého i slovenského obranného průmyslu významným výrobcem vojenské techniky a munice, která mimo jiné pomáhá bránící se Ukrajině. Munici produkuje slovenská větev CSG, společnost MSM Group, která má výrobní závody na Slovensku, v Srbsku, ve Španělsku a brzy také v Německu.
Na začátku října společnost ZVS holding ve městě Snina na východě Slovenska slavnostně otevřela novou výrobní linku na výrobu 155milimetrové dělostřelecké munice. Tato linka firmě umožní v následujících letech výrazně zvýšit výrobu těl velkorážové munice 155 mm až na 360 000 kusů ročně. Hodnota investice do rozšíření výroby dosáhla 31,5 milionu eur. Celkem bylo do provozu ZVS ve Snině za poslední období investováno více než 80 milionů eur.
Slavnostního otevření nové linky se zúčastnil ministr obrany Slovenské republiky Robert Kaliňák a Pavol Čahoj, předseda představenstva ZVS holding. „Jsem moc rád, že se slovenský obranný průmysl dynamicky rozvíjí. Silný domácí průmysl přispívá nejen k naší, ale i evropské bezpečnosti, a proto chceme i nadále intenzivně pracovat na podpoře tohoto odvětví,“ uvedl šéf slovenského resortu obrany.
Ve stejný den byla ve východoslovenské obci Strážske, opět za přítomnosti ministra Kaliňáka, oficiálně zahájena také obnova areálu bývalého podniku Chemko Strážske. V něm chce MSM Group v roce 2027 spustit výrobu bimodulárních prachových náplní pro velkorážovou munici. Do budovaní nové výrobní infrastruktury plánuje MSM Group investovat v několika etapách 350 milionů eur. Tyto investice významně přispějí také ke zvýšení počtu zaměstnanců a tím i k hospodářskému posílení celého regionu na východě Slovenska.
Na mapu zemí a míst, kde skupina CSG podniká, přibylo nově Německo. MSM Group totiž odkoupila od americké společnosti International Flavors & Fragrances Inc. podnik na výrobu nitrocelulózy a celý Průmyslový park Walsrode v německé spolkové zemi Dolní Sasko. V současnosti probíhají procesy vedoucí k dokončení transakce, které potrvají ještě několik měsíců. Cílem akvizice je získat kapacitu na výrobu nitrocelulózy, klíčové komponenty pro výrobu velkorážové munice. Tato akvizice je jasným důkazem, že skupina CSG usiluje o získání všech nezbytných součástí pro výrobu munice: od vstupních komodit a polotovarů až po finální produkt. Výroba nitrocelulózy je strategicky významná pro bezpečnost zemí NATO a EU i jejich spojenců.
Transfer výroby na Ukrajinu
Další aktivitou skupiny CSG v oblasti velkorážové munice z poslední doby je dohoda o transferu výroby na Ukrajinu. Skupina bude spolupracovat s ukrajinskou zbrojovkou Ukrajinska bronetechnika na výrobě velkorážové munice přímo na Ukrajině. V roce 2025 bude v rámci této spolupráce vyrobeno 100 tisíc kusů munice a v roce 2026 přesáhne roční produkce hranici 300 tisíc kusů.
Výroba munice bude probíhat jak v Česku, tak na Ukrajině, s cílem zvýšit a zrychlit výrobu pro ukrajinskou armádu a snížit cenu dělostřeleckých granátů. „Uvědomujeme si, jak důležitá je pro Ukrajinu výroba vojenského materiálu na jejím území. Tato naše iniciativa vychází z myšlenky majitele skupiny CSG Michala Strnada transferovat a lokalizovat výrobu. Na rozdíl od jiných společností jsme již také podepsali smlouvu o její realizaci,“ komentoval podpis dohody Richard Kuběna, obchodní ředitel divize CSG Defence.