Cvičení leteckých návodčích Ample Strike skončilo
Šestnáct týmů předsunutých leteckých návodčích (JTAC) na mezinárodním cvičení Ample Strike provedlo přes 340 úspěšných navedení na cíl za vzdušné podpory 24 letadel, na kterých piloti nalétali přes 200 hodin. Cvičení se zúčastnilo okolo 750 vojáků z šesti států včetně České republiky. Poprvé se do výcviku v České republice zapojil také americký bezpilotní letoun MQ-9 Reaper.
Foto: Víceúčelové bezpilotní letadlo General Atomics MQ-9 Reaper | Wikimedia Commons
Cvičení Ample Strike hostila již pošesté 22. základna vrtulníkového letectva Sedlec, Vícenice u Náměště nad Oslavou. Vojáci cvičili ve vojenských výcvikových prostorech Boletice a Vícenice. Úkolem předsunutých leteckých návodčích bylo navést piloty vzdušné podpory na nepřátelské cíle. JTAC týmy procvičovali různé komplexní scénáře, včetně těch s užitím ostré munice. Vůbec poprvé se v českém vzdušném prostoru objevil americký bezpilotní letoun MQ-9 Reaper. Letoun, který je dlouhý 11 metrů, pro potřeby AMSE19 létal do České republiky z vojenské základny v Polsku. Výhodou tohoto stroje je jeho velká vytrvalost ve vzduchu, bez přestávky dokáže létat až 30 hodin.
Foto: Úkolem předsunutých leteckých návodčích bylo navést piloty vzdušné podpory na nepřátelské cíle | army.cz
V rámci alianční spolupráce poskytlo americké letectvo pro účely cvičení také tankovací letoun KC 135 a strategický bombardér B-52 z americké vojenské základny v Louisianě, který pro potřeby cvičení létá z Velké Británie. Česká armáda zapojila do cvičení dva bojové letouny JAS-39 Gripen, čtyři bitevníky L 159 Alca a dva bojové vrtulníky Mi-24/35. Dále se cvičení účastnili například slovenské stíhací letouny L 39, maďarské vrtulníky Mi-24 či německé letouny EF-2000 Typhoon a PA-200 Tornado.
Foto: Boeing KC-135 Stratotanker je vojenský letoun určený pro doplňování paliva jiných letounů ve vzduchu | Wikimedia Commons
Vedle terénního výcviku cvičili vojáci navádění na cíle také v mobilním simulátoru z Velké Británie, který splňuje standardy NATO. Jedná se o vůbec první JTAC simulátor, který je zcela mobilní. Trenažér dokáže návodčím simulovat různé situace ve virtuálním prostředí včetně reálné komunikace s pilotem naváděného letounu. Simulátor byl vytvořen pro britské dělostřelectvo (1st Artillery Brigade), jehož příslušníci se cvičení sami účastnili. Simulátor dodala společnost Elbit Systems UK, na jeho provozu se podílí firma D3A, v jejímž týmu jsou bývalí JTAC instruktoři a piloti.
Foto: Vrtulník Mi-24 | army.cz
Pro naše vojáky šlo díky nasazení MQ-9 Reaper o zajímavou zkušenost. Z úst našich nejvyšších činitelů opakovaně zaznívají hlasy o potřebě nákupu dronů. Možná v budoucnu skutečně Česká republika, respektive Armáda České republiky, získá velké drony s možností nesení munice. Současné drony, které vojáci používají, jsou určeny k průzkumu, bez jakékoliv možnosti výzbroje.
Foto: Čeští letečtí návodčí patří mezi světovou špičku | army.cz