Export zbraní ze Slovenska vloni přesáhl hranici miliardy eur
Již několik let po sobě se obrannému průmyslu v Evropě daří, a to zejména v souvislosti s válkou na Ukrajině. Nejenom samotná vojenská pomoc Ukrajině, ale i doplňování nedostatečných skladových zásob a modernizace vlastních ozbrojených sil jednotlivých evropských zemí oživily trhy s vojenským materiálem a celkově i obchod se zbraněmi. V loňském roce se v oblasti exportu zbraní výrazně dařilo Slovensku, kde vývoz zbraní a munice dosáhl úrovně 1,15 miliardy eur.
Hodnotu exportu zbraní, bojových vozidel a munice za loňský rok zveřejnil Statistický úřad Slovenské republiky 11. března. Publikované údaje zároveň potvrzují rostoucí tendenci slovenského obranného exportu, který se ve srovnání s rokem 2023 zvýšil více než dvojnásobně. V roce 2023 Slovensko vyvezlo zbraně a munici v hodnotě přes 538 milionů eur. Ministr obrany SR Robert Kaliňák v souvislosti s nárůstem exportu zbraní v loňském roce uvedl, že částka atakující hranici 1,2 miliardy eur představuje hodnotu, kterou domácí obranný průmysl přispěl k hrubému domácímu produktu země.
Významný růst exportu slovenských výrobků obranného průmyslu demonstruje i srovnání s Českou republikou nebo Spojenými státy. Analytik ČSOB Marek Gábriš uvádí, že slovenský export zbraní v loňském roce o něco málo přesáhl ten český, který má na trhu dlouhodobě silné postavení. V procentuálním poměru se na celoslovenském HDP podílel export zbraní 0,9 procenty, přičemž například ve Spojených státech se obranný průmysl na celkovém HDP země podílel 1,1 procenty.
Markantní meziroční nárůst vývozu zbraňových systémů a munice ze Slovenska podtrhuje rozvíjející se tendenci slovenského obranného průmyslu. Mezi hlavní produkty slovenské zbrojařské výroby dlouhodobě patří zejména dělostřelecké systémy a velkorážová munice, primárně dělostřelecká munice ráže 155 milimetrů. Velkou produkci velkorážové munice na Slovensku zajišťuje společnost MSM Group (slovenská větev skupiny CSG).
.jpg)
Právě v oblasti výroby velkorážové munice patří Slovensko k předním výrobcům. Bohatých zkušeností a know-how Slovenska ve výrobě 155 milimetrového střeliva si všímají i spojenci Slovenska v rámci Severoatlantické aliance. Za zmínku stojí nedávný podpis dohody mezi Polskem a Slovenskem, která si klade za cíl posílit obrannou a vojensko-průmyslovou spolupráci obou zemí. Jednou z klíčových oblastí této dohody je spolupráce na výrobě dělostřelecké munice ráže 155 mm. Polsko podle slov tamního ministra obrany Władysława Kosiniaka-Kamysze vnímá Slovensko jako klíčového partnera s obrovským výrobním potenciálem ve výrobě munice, který může Polsko využít pro výrobu dělostřeleckých granátů na svém území.
Jak již bylo zmíněno, Slovensko vyrábí i dělostřelecké systémy Zuzana 2, které jsou také významným exportním artiklem slovenského zbrojařského průmyslu. Tyto stroje slouží na Ukrajině, kde se účastní bojových operací ukrajinské armády a jejich schopnosti jsou tak podrobeny reálnému bojovému nasazení. Jak v souvislosti s exportem slovenských zbraní dodává ministr obrany Robert Kaliňák, obranný průmysl podporuje zaměstnanost slovenského obyvatelstva a přispívá k ekonomickému růstu země.

Výhledově může slovenský obranný průmysl na mezinárodních trzích ještě víc posílit svoji pozici, a to v souvislosti s avizovaným plánem Evropské unie na přezbrojení kontinentu. V rámci této iniciativy bude na obranné účely alokováno téměř 800 miliard eur a zároveň má dojít k uvolnění unijních rozpočtových pravidel v souvislosti s obranným průmyslem, čímž umožní jednotlivým zemím navýšit výdaje na obranu. Záměr Evropské unie by mohl být pro Slovensko další zajímavou příležitostí, jak se zapojit do vyzbrojovacích projektů primárně v oblasti dělostřelecké munice ráže 155 milimetrů, které je v Evropě i nadále nedostatek.

Zdroj: Statistický úřad SR, Teraz.sk