Gen. Jaroslav Míka: Cena za letoun F-35 je stejná pro nás i pro Belgičany, Holanďany nebo Dány
Spolu s blížícím se termínem rozhodnutí vlády ohledně pořízení stíhacích letounů 5. generace F-35 Lighting II se množí informace o jejich potřebnosti pro rozvoj schopností Armády České republiky, ale objevují se také kritické hlasy, které mluví o vysokých finančních nákladech, nutnosti výstavby infrastrukturních staveb pro letectvo a hovoří se i o personálních problémech. Z těchto důvodů jsme do speciálního dílu našeho diskusního pořadu CZ DIALOGY pozvali brigádního generála Jaroslava Míku, který je nejen zástupcem ředitele Sekce rozvoje sil Ministerstva obrany ČR, ale je také vedoucím integrovaného pracovního týmu s názvem Taktické letectvo AČR, který má za úkol naplánovat a nalézt správné řešení pro celý přerod nadzvukového taktického letectva Vzdušných sil AČR do páté generace. Generál Míka byl také v letech 2020–2022 velitelem 21. základny taktického letectva Čáslav a v roce 2009 byl velitelem vůbec první stíhací jednotky AČR nasazené v zahraničí, a to v Pobaltí.
Video: Rozhovor se zástupcem ředitele Sekce rozvoje sil Ministerstva obrany ČR brig. gen. Jaroslavem Míkou / CZ DEFENCE
Největším tématem k diskusi je bezesporu otázka finální ceny letounu F-35 Lighting II a jeho konfigurace. Zajímalo nás tedy, jaká bude skutečná cena a zda-li armáda v okamžiku dodání nových letounů neobdrží tyto stroje v zastaralé konfiguraci, jak se někteří politici domnívají? Podle generála Míky je vše transparentní. Cena za letouny je stanovena pro všechny stejně za aktuální rok a v okamžiku dodání obdrží objednavatel nejmodernější verzi. „Vy si z veřejných zdrojů, z amerického Kongresu, najdete přesně, kolik peněz požaduje americká vláda v roce 2023 za letoun F-35. Takže my tu cenu známe, je pod 92 milionů dolarů za kus,“ uvádí v rozhovoru generál Míka.
Výhodou vyjednávaného kontraktu na pořízení supersoniků je podle něj typ kontraktu. Jde o systém vláda-vláda, kdy konkrétně u nákupu vojenského materiálu se Spojenými státy se obchod vždy řeší formou tzv. Foreign Military Sales (FMS). „Ten podléhá procesu schvalování Kongresu, kdy Kongres je ta poslední instituce, která schválí prodej daného vojenského materiálu zahraničním zákazníkům. Ta transparentnost toho procesu je v tom, že je to vlastně veřejná věc. To je jedna věc a druhá je, že nám tento proces zaručuje, že ČR anebo jakýkoliv jiný zahraniční zákazník, dostane naprosto stejnou cenu, za jakou nakupují americké ozbrojené síly od jednotlivých výrobců,“ vysvětluje generál.
Jaroslav Míka předpokládá, že po rozhodnutí vlády bude proces podobný jako v USA. Tedy, že bude podobný soubor informací zveřejněn i u nás. „Na tom není nic tajného a naopak bych řekl, že můžeme být pyšní na to, čeho jsme během vyjednávání dosáhli. Jak jsem již řekl, cena je stejná, jako když to nakupuje americká vláda pro sebe, tak to nakoupí i pro nás. Cena je stejná pro Belgičany, Holanďany nebo Dány,“ říká v rozhovoru generál Míka.
Celé vyjednávání probíhá v režimu vláda-vláda. Podle generála Míky je to z toho důvodu, aby u takto strategického projektu měla Česká republika politickou záruku státu, od kterého techniku pořizuje, čímž nehrozí žádný krach soukromých dodavatelů nebo stanovování dalších podmínek či nedodržení termínů. Právě proto nebyli osloveni jednotliví výrobci letounů, ale vlády jejich mateřských zemí. Překvapivě tak z tohoto procesu nevyšlo možné pořízení letounu F-35 jako nejdražší varianta. „Anglicky se tomu říká 'scale economy'. Je to úspora z množství nebo z objemu. Vezměte si, že už je dnes objednáno přes tři tisíce kusů letounů F-35 a žádný jiný letoun dneska v takovém množství není objednán. Všechny ostatní nabídky čtyř letounů 4,5. generace vycházely řádově téměř shodně. Nicméně vojenské doporučení se tvořilo zcela logicky. Nejprve jaké jsou úkoly, jak by mělo vypadat válčiště budoucnosti, jaké požadujeme schopnosti. Pak jsme na základě schopností identifikovali letouny, které by mohly splňovat budoucnost, a pak jsme k tomu vzali ekonomické hledisko,“ vysvětluje generál Míka metodu práce expertního týmu AČR.
Na základě takto vytvořeného zadání byly následně osloveny jednotlivé vlády, na jejichž území výrobci vyrábějí letouny tzv. request for government to information (RFGI) a na základě jejich odpovědí se pak porovnávala cenová nabídka. „Když bychom šli čistě po veřejných zdrojích a po internetu, anebo si udělali vlastní investigativu, kde a za kolik se jednotlivé letouny prodávaly, tak by se nabídky jednotlivých stran zásadně nelišily,“ říká Jaroslav Míka, který také v rozhovoru potvrdil informaci, kterou novinářům sdělila ministryně obrany Jana Černochová, že výše roční splátky za tento letoun nepřekročí 10 % z rozpočtu ministerstva obrany. „Bude to pod 10 %. Přesné číslo se dozví vláda na jednání a já jsem přesvědčen, že pak se přesné číslo řekne i veřejnosti. Tady nejde o to, že bychom tajili něco z důvodu poškození bezpečnostních zájmů ČR. Mohu s klidem veřejnosti říct, že ta čísla, o kterých mluvíme, jsou v té horní hranici a konkrétní čísla pak budou nižší,“ upřesňuje generál.
Další oblastí, která se v posledním období stále více probírá a vyjasňuje, je výše nákladů, které bude potřeba investovat do infrastruktury letišť v Čáslavi a Pardubicích. „Samozřejmě máme svoji studii. Víme, že jsme schopni to postavit za úplně standardních podmínek, jako staví jinde v Evropě, například v Belgii nebo v Německu,“ vysvětluje cenu za veškeré práce brigádní generál Míka.
V médiích je také velmi diskutovaná otázka dostatečného množství pilotů a pozemního personálu Vzdušných sil AČR pro obsluhu letounů F-35. „Dnes používáme třicet osm strojů u taktického letectva. My jich budeme mít 24. Takže takhle by se zdálo, že je to vlastně redukce. Nicméně my víme, že je všechno děláno s perspektivou,“ říká generál s tím, že je plánováno určité období přechodu ze staršího na nový systém a oba systémy se propojí. To bude pro taktické letectvo asi ta nejnáročnější fáze. Podle Jaroslava Míky dojde v konečném důsledku i k redukci počtu pilotů. „A co se týče personálu, který zůstane na základně, tak nepočítáme, že by se celkový počet lidí na základně rozšiřoval,“ avizuje gen. Míka.
Dosavadní probíhající veřejná i odborná diskuse sice příliš nepřipouští, že by k rozhodnutí vlády o pořízení supersoniků 5. generace nemělo dojít, nás však zajímalo, zdali je armáda připravena i na možnost, že vláda vlivem mnoha vnějších aspektů nakonec ve prospěch nákupu letounů F-35 nerozhodne. „ Armáda je vždycky připravená. Samozřejmě existují další alternativní řešení a my neříkáme, že budeme jako uražené děti. Bylo by to ale rozhodně proti našemu vojenskému doporučení, za kterým si pevně stojíme,“ říká v rozhovoru generál Míka, podle kterého případné pořízení letounu F-35 přinese naší armádě, co se technické úrovně a vybavení stroje týká, nové schopnosti. Generál Míka je přesvědčen, že jde o generační přechod, kdy jsou schopnosti letounu pro protivníka těžko zjistitelné. „Jsou to samozřejmě veškeré senzory, které letoun na sobě má, plus veškerá fúze dat. A pak letoun je schopen působit v tak těžkém prostředí pro letouny 4. a 4,5. generace, jako je dneska například válka Ruska proti Ukrajině, protože tam vidíte, že současné letouny nejsou schopné operovat, aniž by byly ohroženy a neměly velké ztráty. Hlavní věc je, že my budeme jasně deklarovat, že máme tuto schopnost. Nikdo si válku nepřeje, chceme mít ten odstrašující efekt pro případného protivníka, aby ho nenapadlo nás napadnout – nejen jako ČR, ale i jako Alianci, protože máme schopnosti působit i v jeho prostředí protivzdušné obrany. Pro českou armádu jako celek to znamená, že to je další senzor, který nejenom ty informace přijímá, ale hlavně je může přijímat dál, než se jakékoliv jiné senzory dostanou. Získáváme tak čas se na všechno lépe připravit. Navíc ta data nejsou jenom surová data, ale hned dojde k jejich analýze a pak s digitalizací armády a celé Aliance dojde k rozšíření této informace tak, aby všichni účastníci případného bojiště měli dostatečný přehled o tom, co se děje ještě dál, než jsme dneska schopni vidět,“ říká v diskusním pořadu CZ DIALOGY gen. Míka.
Zajímalo nás, zda a do jaké míry takto získané veliké množství dat a informací nejen pro potřeby letectva, ale také ostatních částí armády, změní dosavadní systém velení, řízení a koordinaci palby. „Mohu s čistým svědomím říct, že tak jak se vyvíjí nejen armáda, ale i společnost právě v digitalizaci, umělé inteligenci a dalších technologiích, tak na to musíme jako armáda reagovat a my ten systém velení a řízení budeme měnit bez ohledu na letoun F-35. Ale F-35 je přesně ten etalon, ke kterému se musíme dívat, abychom využili digitalizovaný systém velení, řízení,“ říká generál a doplňuje, že tomuto novému přístupu se bude podřizovat pořizování dalších platforem, jako jsou tanky, BVP, děla, systém PVO tak, aby bylo vše propojené. V souvislosti s pořízením F-35 se hovoří také o podpoře protivzdušné obrany, která stojí na třech pilířích. „Jeden pilíř jsou senzory. Druhým pilířem jsou rakety na zemi. A třetí jsou taktické letouny. Konkrétně F-35 kromě balistických raket může ničit všechny ostatní prostředky, ať jsou to drony nebo střely s plochou dráhou letu, které jsou velkým oříškem pro pozemní PVO, protože letí nízko nad zemí,“ dodává Jaroslav Míka.
Proces jednání o pořízení nových nadzvukových letounů pro Vzdušné síly AČR probíhá v diametrálně odlišných podmínkách, než předchozí pronájem letounů JAS-39 Gripen. Důležitá je také schopnost armády předložit vojenské doporučení vládě, na které je pak politické rozhodnutí, zda a jaké letouny pořídit. „Ten proces byl tehdy hodně politicky ovlivňován ve smyslu, jestli to bude americké nebo evropské letadlo. Já můžu za sebe říct, že jsme nyní dali jednoznačné vojenské doporučení, aniž by do toho kdokoliv z politiků zasahoval. Zadání zpracovat vojenské doporučení nastalo za předchozího pana ministra, tedy za vlády, která je dneska v opozici a ten proces zůstal kontinuální a my jsme de facto proces samotný ukončili v prosinci 2021, kdy nastupovala paní ministryně, respektive nová vláda. Samozřejmě nemůžeme jako armáda říct přímo, my chceme konkrétně tenhle typ. Nicméně když nám vyjde, že pro budoucnost potřebujeme to nejefektivnější řešení, kterým je letoun páté generace, tak bohužel tady není možnost výběru. Jediný sériový letoun, který je na trhu k dispozici, je letoun F-35,“ říká brigádní generál Jaroslav Míka.
S generálem Míkou v rámci rozhovoru probíráme také 2% výši výdajů HDP na obranu, hovoříme o dosavadních zkušenostech s letounem JAS-39 Gripen, o způsobu přípravy vojenského rozhodnutí a zazní i další informace ke klíčovému rozhodnutí vlády o pořízení letounu F-35 Lighting II. Pokud se chcete dozvědět více, pusťte si celý rozhovor v úvodu tohoto článku.
Zdroj: CZ DEFENCE