HERON I UAS - vysoký výkon a spolehlivost v kombinaci s inovativní technologií
Bezpilotní vzdušný systém (UAS) Heron I spojuje jedinečnou konstrukci letadla společnosti Israel Aerospace Industries s nejpokročilejšími technologiemi operačního zpravodajství na světě. Pokročilé senzory, které jsou v letounu Heron integrovány, jako jsou elektrooptické senzory, senzory pro signální zpravodajství (SIGINT) a radar se syntetickou aperturou (SAR), shromažďují pro operátora důležité informace.
Foto: Heron I Unmanned Airborn System (UAS) | IAI
Spolehlivé informace ze senzorů jsou zpracovávány pomocí pokročilého zpravodajského systému, který využívá umělou inteligenci k přeměně obrovského množství dat na použitelné zpravodajské informace, které slouží k informování operačního rozhodování v záležitostech, jako je generování cílů, detekce, upozornění na hrozby, plánování misí a další.
200. peruť izraelského letectva (IAF) nedávno oslavila 50 let provozu bezpilotního letounu IAI. Tato peruť provozuje bezpilotní letoun Heron a v rámci operací posledních let je považována za nejaktivnější. Heron odlétal více letových hodin než jakýkoli operační UAS ve své kategorii.
Abychom o Heronu získali více informací, zeptali jsme se Eyala Assenhayma, viceprezidenta pro marketing a prodej skupiny UAV společnosti IAI.
Pane Assenheyme, můžete vysvětlit, co je na bezpilotním letounu HERON I tak jedinečného?
Heron byl navržen tak, aby měl ve své kategorii nejdelší vytrvalost a nosnost. Jelikož je IAI společností zabývající se leteckým inženýrstvím, máme dlouhou tradici ve vývoji leteckých platforem. Toto know-how jsme využili k návrhu nejbezpečnějšího a nejspolehlivějšího UAS s nejmodernějšími senzory. Kromě toho je IAI jedinou společností leteckého průmyslu, která má za sebou vývoj a výrobu stíhacích i soukromých proudových letounů, takže bezpilotní letoun Heron je výsledkem desítek let zkušeností v oblasti letectví. Další obrovskou výhodou je, že všechny senzory, včetně optiky, senzorů SIGINT a radarů, pocházejí ze společnosti a z její skupiny ELTA, výrobce sledovacích radarů MADR, které Česká republika zakoupila.
Foto: Heron I Unmanned Airborn System (UAS) | IAI
Heron má tedy nejmodernější senzory, mohl byste však rozvést otázku spolehlivosti UAS?
Je to nejspolehlivější bezpilotní letoun ve své třídě. Heron nalétal více než 500 000 letových hodin u uživatelů po celém světě, včetně Izraelských obranných sil a provozovatelů z řad NATO. Žádný jiný bezpilotní letoun nemá tolik letových hodin, z toho velkou část v boji. Bezpilotní letoun Heron má také celosvětově nejlepší výsledek ve své třídě, pokud jde o ztráty přepočtené na letové hodiny. Každý kritický systém v tomto UAS má dvojitou nebo trojitou redundanci. A to včetně počítače řízení letu, řídicích plochy, hydraulických systémů, navigačních systémů atd. Díky tomu získal UAS Heron povolení k provozu ve vzdušném prostoru některých evropských zemí (Francie se schválením DGA, Malta, Řecko, Anglie atd.).
Co říkáte na anonymní článek, který koluje médii a týká se historie bezpečnosti Heronu?
K nepravdivým informacím, které nedávno kolovaly v médiích, se nechci vyjadřovat. Jako renomovaná státní společnost máme za sebou historii závazků a jejich plnění, o čemž svědčí právě nedávná úspěšná dodávka prvního MMR radaru pro sledování vzdušného prostoru a obranu naší skupinou ELTA, a to v termínu a s významným místním českým podílem.
Nezabýváme se pomluvami ze strany našich konkurentů, ale soustředíme se na vynikající výkon a dodávky svých výrobků. To byla vždy naše politika, která se nám vždy ve výsledku osvědčila.
Jaké další výhody můžete u UAS Heron uvést?
Heron I kombinuje dlouholeté nasbírané zkušenosti s neustálým vylepšováním a zdokonalováním. Máte tak k dispozici velmi spolehlivou platformu s nejmodernějšími schopnostmi. Nabízí velmi dlouhou vytrvalost více než 30 hodin, senzory pro simultánní plnění více úkolů, provoz ve velkých výškách a plně automatický provoz, a proto věřím, že tento UAS může České republice sloužit dlouhá léta. Společně se svými schopnými místními českými partnery je IAI připravena pokračovat v České republice ve svém úspěšném úsilí, jehož cílem je ochrana a bezpečnost českých obyvatel.