Gen. Jiří Šedivý: Dovolím si tvrdit, že se Ukrajině nepodaří dlouhodobě toto území udržet
Ukrajinské ozbrojené síly poprvé od napadení Ruskem zahájily vojenskou operaci na území Ruska. Podle amerického Institutu pro studium války ukrajinští vojáci postoupili až deset kilometrů do ruské Kurské oblasti, která sousedí se severem Ukrajiny a nadále postupují. Jak uvedla ČTK, potvrzený rozsah a místa ukrajinského postupu v Kurské oblasti naznačují, že ukrajinské síly pronikly nejméně do dvou ruských obranných linií. To také potvrzuje nejmenovaný informovaný ruský zdroj, podle kterého ukrajinští vojáci od začátku operace obsadili 45 kilometrů čtverečních Kurské oblasti, což je pro srovnání podobná rozloha, jakou má například slezské město Krnov. Některá média dokonce informují, že ukrajinská armáda nyní ovládá území o rozloze až 350 kilometrů čtverečních.
Podle ruských zdrojů Ukrajinci již dobyli celkem 11 ruských obcí. Důležitým bodem celé této akce je město Sudža, kdy ukrajinské jednotky podle místních pozorovatelů obsadily západní část tohoto města a převzaly kontrolu nad většinou silnic v jeho okolí. Ve městě nyní probíhají těžké boje. Město je významné, jelikož se v něm nachází měřící stanice plynovodu, která je součástí sítě zajišťující přepravu plynu do Evropy a jedná se o poslední funkční tranzitní bod pro vývoz ruského plynu do Evropy přes Ukrajinu, na což upozornila již dříve agentura Reuters. Na tento fakt logicky reagovaly ceny plynu na evropských trzích, a to skokovým navýšením.
Ukrajinský útok každopádně vyvolává řadu otázek. Jde Ukrajincům o plyn? O území? Je to zkouška odolnosti ruské obrany? Jedná se o test schopností ukrajinských sil? Jaký efekt bude mít tento ukrajinský útok v rámci rusko-ukrajinské války? V této souvislosti jsme požádali bývalého náčelníka Generálního štábu AČR armádního generála v.v. Jiřího Šedivého o krátký rozhovor.
Pane generále, jak překvapivý je podle vás postup ukrajinské armády na území Ruska?
Za současné, pro Ukrajinu nepříznivé, situace se skutečně jedná o neočekávanou akci. Až po jejím vyhodnocení budeme vědět, do jaké míry byla účelná a do jaké míry mají pravdu kritici, že se jedná o zbytečné plýtvání silami, které jsou potřebné jinde.
Je tento ukrajinský krok vojensky významný a udržitelný a jedná se podle vás o součást širší taktiky?
Tato operace sama o osobě nemůže být vojensky významná. Akce, která je vedena odhadem 2 000 vojáky na směru, který je mimo hlavní operace, může dosáhnout dílčích výsledků, ale zásadní význam mít nebude. To by musela ukrajinská armáda soustředit mnohem větší kontingent vojsk a podpořit operaci větším počtem bojové techniky. Může být ale součástí jiné, významnější operace a její úkol je odpoutat část ruských vojsk, které by jinak Rusové použili jinde.
Dílčím cílem může být narušení chodu měřicí stanice plynovodu v městě Sudži, což by mohlo mít i určitý politický význam. Ale zatím to nevypadá, že by tento výpad měl dlouhé trvání.
Součástí bojů by měl být právě zmíněný klíčový uzel plynovodu. Může toto být podle vás skutečný cíl akce?
Ano, toto by mohl být jeden z cílů výpadu na ruské území. Narušení chodu plynovodu by mělo dopad na zásobování plynem části Evropy, s čímž by se mohla spojovat idea iniciace politických rozhodnutí evropských spojenců, která by vedla k razantnějšímu postupu při pomoci Ukrajině. To by také mohlo mít určitý negativní vliv na ruskou ekonomiku.
Ukrajinským útokem se bojová linie rozšiřuje o další území. Je dlouhodobě tato šířka fronty udržitelná i s ohledem na nadcházející podzim a zimu?
Samozřejmě každý operační směr, aby bylo účelné na něm rozvíjet bojovou činnost, musí být „dotován“ odpovídajícím množstvím vojsk, aby byl splněn úkol, pro který je daný operační směr otevřen. Ale je obecně známo, že ukrajinská armáda trpí nedostatkem personálu i vojenského materiálu. Rusové naopak k obraně svého teritoria v této oblasti mohou využít vojska, která mají určená k doplňování útvarů v Donbase, případně domobranu. Likvidace ukrajinského výpadu by trvala déle, ale nenaplnil by se záměr odpoutání části ruských sil z jiných směrů. Tím by se spíše zkomplikovala situace ukrajinské armády na hlavních úsecích obrany.
Pokud se podaří Ukrajině dobytá území udržet, může tento fakt hrát roli při případných mírových vyjednáváních metodou území za území?
Dovolím si tvrdit, že se Ukrajině nepodaří dlouhodobě toto území udržet. Ale nápad ovládnout část ruského území, a to potom při vyjednávání použít jako protihodnotu pro výměnu za Ruskem obsazená území, není neznámý a už se objevil v počátečním roce války.
Zdroj: Reuters, ČTK