Koncepce POKOS 2025-2030 aneb cíle a nástroje přípravy občanů k obraně státu
Koncepce přípravy občanů k obraně státu (POKOS) 2025-2030, která bude dnes předložena vládě k projednání, definuje východiska, cíle a nástroje přípravy občanů k obraně státu a formuluje úkoly obranného systému ČR v této oblasti. Tato koncepce navazuje na předchozí Koncepci přípravy občanů k obraně státu 2019-2024 a je nástrojem implementace Obranné strategie České republiky.
Významně zhoršený stav bezpečnostního prostředí zásadním způsobem mění předpoklady a požadavky na zajišťování obrany a vyžaduje integrovaný přístup celého státu a společnosti. Obrana se zásadně týká i jednotlivých občanů, kteří se stále častěji stávají cílem nepřátelského působení a hrají významnou roli při budování obranyschopnosti. Stát proto musí občany k obraně systematicky a průběžně připravovat.
V současné době není příprava systémově ukotvena a je zaměřena pouze na úzkou výseč společnosti, především žáky a studenty základních a středních škol. Je proto nutné rozšířit přípravu občanů k obraně státu i na ostatní části populace. Příprava občanů k obraně státu musí být součástí širší bezpečnostní přípravy obyvatelstva, která je nutná pro budování odolného státu a společnosti a zvládání krizových situací. Řada aktivit, které již dnes realizují jednotlivé orgány veřejné správy, přispívá k připravenosti občanů v oblasti bezpečnosti a obrany. Jednotný systém takové přípravy však neexistuje, úsilí je roztříštěné a chybí jeho koncepční uchopení a koordinace.
Za tímto účelem koncepce formuluje nutná opatření, která povedou k postupnému nastavení komplexního, celovládního systému přípravy v oblasti bezpečnosti. Vzhledem k tomu, že výhledově nelze předpokládat zlepšení stavu bezpečnostního prostředí, je nutné tento systém vybudovat co nejrychleji.
Koncepce určuje čtyři hlavní pilíře, o něž se bude systém přípravy občanů k obraně státu opírat a které budou prioritně rozvíjeny:
- vzdělávání a integrace branně-bezpečnostní tématiky do vzdělávacího systému
- spolupráce s nevládními organizacemi, jejichž činnost má přesah do oblasti obrany
- propojení se systémem plánování obrany státu
- strategická komunikace.
Za účelem posílení koordinace a sjednocení dosavadního úsilí jednotlivých orgánů veřejné správy koncepce ukládá zřízení mezirezortní pracovní skupiny v rámci Bezpečnostní rady státu. Naplňování cílů a jednotlivých opatření koncepce bude ministerstvem obrany v součinnosti s ostatními orgány veřejné správy každé dva roky vyhodnocováno a vyhodnocení předkládáno vládě. První vyhodnocení proběhne do konce roku 2026, druhé do konce roku 2028, třetí do konce roku 2030.
Tento materiál nebude mít přímý dopad na veřejný rozpočet. Úkoly uložené koncepcí orgánům veřejné správy vychází z povinností stanovených platnou právní úpravou. Personální posílení strategických a výkonných prvků přípravy občanů k obraně státu na ministerstvu obrany proběhne vnitřní optimalizací a nebude přinášet dodatečné rozpočtové náklady. Implementace této koncepce bude zabezpečena v rámci schválených výdajů limitů dotčených kapitol bez dodatečných požadavků na jejich navýšení.
Zdroj: Ministerstvo obrany ČR