Na náměšťském letišti přistávají piloti pomocí nového moderního systému ILS/DME
Bezpečné a přesné přistání za ztížených povětrnostních podmínek nebo v noci zajišťuje systém ILS/DME (Instrument Landing System/ Distance Measuring Equipment), který je nově v provozu na letišti 22. základny vrtulníkového letectva v Náměšti nad Oslavou/Vícenicích. Zařízení od jihokorejské firmy MOPIENS dodávané českou firmou LPP, s. r. o., nahradilo současný, již dvacet let používaný systém. Na jedné straně se tak zvýšila bezpečnost pilotů i personálu, na straně druhé se tak snižuje riziko vzniku leteckých nehod.
Foto: Bezpečné a přesné přistání za ztížených povětrnostních podmínek nebo v noci zajišťuje systém ILS/DME (Instrument Landing System/ Distance Measuring Equipment), který je nově v provozu na letišti 22. základny vrtulníkového letectva v Náměšti nad Oslavou/Vícenicích. | LPP s.r.o.
Náměšťské letiště je první ze čtveřice českých vojenských letištních základen – Náměšť nad Oslavou, Čáslav, Praha-Kbely a Pardubice, které se dočkalo modernizace systému přístrojového přiblížení letadel pro přistání. Stávající zařízení se muselo nahradit, protože mu končila technická životnost a také bylo třeba zlepšit bezpečnostní standardy provozu letišť. Instalovaný systém, původem z Korejské republiky, technologicky převyšuje svou konkurenci a zároveň je ve srovnání s ostatními finančně výhodnější. V tendru na dodávku nového zařízení, vypsaném Ministerstvem obrany ČR začátkem roku 2020, uspěla česká firma LPP, s. r. o., a to nejenom díky kvalitám produktu, ale také díky prokazatelným zkušenostem s výrobou a integrací systémů do vojenské pozemní a speciální letecké techniky.
Předání na výbornou
Na letišti v Náměšti se sešli zástupce velitele Vzdušných sil AČR brigádní generál Petr Lanči a velitel základny brigádní generál Rudolf Straka s jednatelem společnosti LPP, s. r. o., Miroslavem Žižkou, který jim nový systém oficiálně předal před stanoveným termínem. „Přestože byl systém ILS/DME od jihokorejské firmy MOPIENS instalován v zemích NATO a EU vůbec poprvé, splňuje mimořádně přísné požadavky. Kvality systému a bezproblémové provedení instalace potvrdily červnové vojskové zkoušky. Jejich součástí byla mimo jiné i prověření akceptační zkouškou (tzv. SAT), kterou zařízení splnilo až do úrovně CAT 3, i když armáda požadovala CAT 1. Jednalo se o první ze čtyř letišť, k tomu ještě s časem potřebným pro provedení zkoušek, i tak se nám zařízení podařilo předat v předstihu,“ uvedl jednatel společnosti LPP Miroslav Žižka. Stavební práce, trvající necelé čtyři měsíce, letecký provoz na letišti omezily minimálně. Díky aktivní komunikaci a vzájemné domluvě s velením základny nedocházelo k rušení plánovaných aktivit. „V srpnu loňského roku jsme začali připravovat letiště stavebními úpravami na nový systém. Postupné zavádění za provozu nás příliš neomezovalo. Úplné omezení letového provozu bylo jen v řádu několika dnů a dle našich požadavků, tedy ve víkendových dnech,“ komentoval stavební úpravy velitel základny brigádní generál Rudolf Straka.
Přistání v noci i v mlze
Pozemní radionavigační systém ILS/DME je tvořen celkem třemi podsystémy – kurzový radiomaják LOC (Localizer), sestupový radiomaják GP (Glidepath) a systém měření vzdálenosti. Zařízení poskytuje pilotovi přesnou informaci o pozici letounu vůči středu vzletové a přistávací dráhy a vůči optimálnímu sestupovému úhlu. Když je letadlo ve fázi přiblížení na přistání, v dostatečné vzdálenosti zachytí signál kurzového a sestupového radiomajáku. Pomocí těchto dvou signálů je letoun přiveden až k prahu dráhy i za ztížené viditelnosti. Spolehlivost zařízení je zvýšena zdvojenou instalací podsystémů ILS. Oproti dosluhujícímu systému jsou části ILS konstruované dvoufrekvenčně, díky čemuž je vysílaný signál silnější a vliv členitosti terénu je eliminován.
Do konce roku v Čáslavi
Další v pořadí se dočkají modernizace systému pro bezpečné a přesné přistání příslušníci 21. základny taktického letectva v Čáslavi, kde již započaly stavební práce. Stejně jako u prvního letiště za stavební práce a splnění požadavků odpovídá společnost LPP, s. r. o., která plánuje předat otestované zařízení znovu s předstihem, a to v listopadu tohoto roku. Instalace na vojenských letištích v Pardubicích a pražských Kbelích budou následovat příští rok.
Zdroj: Ministerstvo obrany ČR, A report