Zbyněk Pavlačík: Velice příjemně nás překvapila spontánní míra solidarity
Pořadatel Dne vzdušných sil Armády České republiky a Dnů NATO v Ostravě, sdružení Jagello 2000, zažil asi to nejhorší, co může pořadatele takto velké a zásadní akce potkat. Těsně před jejím začátkem muselo přehlídku letecké a pozemní techniky kvůli ničivým povodním v Moravskoslezském kraji zrušit. Předseda sdružení Jagello 2000 Zbyněk Pavlačík se tak přes noc stal krizovým manažerem, který měl dva cíle – minimalizovat škody a zachránit Dny NATO. Nejen o tom jsme si povídali v novém pokračování pořadu CZ DIALOGY.
Video: Rozhovor s předsedou spolku Jagello 2000 Zbyňkem Pavlačíkem / CZ DEFENCE
Po celou dobu byli pořadatelé ve spojení s vojenskými meteorology. „Když jsme dostali informace od vojenských meteorologů, že situace bude opravdu velmi nestandardní, tak jsme paralelně běželi ve dvou scénářích. Ten jeden byl se pokusit urychlit přípravu. Věděli jsme, že nasycenost půdy vodou bude vyčerpána během soboty, což je velkou komplikací pro finální fázi příprav. Proto jsme vyzývali armádu, servisní agentury a všechny, kteří mohli, aby urychlili tuto přípravu. Paralelně s tím jsme se připravovali na ony krizové scénáře. Rozhodnutí padlo ještě v průběhu soboty,“ vzpomíná na složité dny Pavlačík. Následně během neděle se organizátorům podařilo zastavit přípravy úplně. „Já jsem v průběhu soboty svolal všechny zainteresované kolegy na neděli ráno do práce. Předtím už jsme si připravovali checklisty, abychom věděli, kdo všechno musí být kontaktován, protože těch subjektů samozřejmě bylo hodně,“ doplňuj. Akce tohoto typu je organizována pro obrovské množství lidí a stojí spoustu peněz. Zastavit a usměrnit vše tak, aby nedošlo k likvidaci akce jako takové, vyžaduje velké množství práce. „Toto krizové řízení jsme zahájili v průběhu neděle, což není pracovní den. Nicméně se to dařilo. Chtěli jsme vyrozumět nejprve formou telefonátu všechny partnery, aby se to nedozvěděli z médií nebo ze sítí, protože to bychom nepovažovali za profesionální. Současně jsme to samozřejmě chtěli zvládnout co nejrychleji, neboť jsme zase nechtěli zbytečně opožďovat oznámení pro veřejnost,“ vysvětluje. Někteří zástupci armád okamžitě nabízeli svou pomoc při řešení povodňové situace a jiní dokonce začali se sbírkou téměř na místě, kterou nabídli k využití. „Tento finanční dar bude předán zástupcům Domu s pečovatelskou službou v Ostravě-Přívoze jako spontánní míra solidarity, která je postavena na dlouhodobé účasti na Dnech NATO v Ostravě,“ říká předseda Jagello 2000.
Dny NATO v Ostravě od svého počátku až do letošního neuskutečněného 24. ročníku prošly nemalými komplikacemi. Historicky první ročník se konal na výstavišti Černá louka 5 týdnů po 11. září a akce byla ještě v plenkách, neměla žádnou referenci, žádnou historii, tak jako dnes. „Když jsme dělali naši první akci v roce 2000, tedy česko-polský letecký den na mošnovském letišti, tak čtyři dny před ním byla vůbec nejtěžší havárie v historii českého letectva. Dva letouny MiG-21 havarovaly na Vysočině. Pak jsme zvládli dva velmi složité covidové ročníky v roce 2020 a 2021. Takže umíme zvládat nečekané krizové situace,“ bilancuje Zbyněk Pavlačík.
Dny NATO v Ostravě ale dávno nejsou jen přehlídkou letecké a pozemní techniky na letišti v Mošnově. Je to kaleidoskop akcí a aktivit. Od středy probíhají exkurze na letišti, zahraniční osádky navštěvují školy v širokém regionu. Pro partnery akce je připraven golfový turnaj. „V pátek 19. 9. se měla konat 5. vyzbrojovací konference, kterou organizuje Sekce akvizic a vyzbrojování ministerstva obrany. Tato akce je velmi žádaná tuzemským obranným a bezpečnostním průmyslem. Koná se každé dva roky a vždycky se zde zástupci obranného a bezpečnostního průmyslu dozvědí o dalších plánech na akvizice. V pátek je galavečeře, na které udělujeme Českou a slovenskou transatlantickou cenu. Tu si letos měl převzít německý ministr obrany Boris Pistorius. A pak je tedy samotná akce na mošnovském letišti. Je to takový velký organismus, takže jsme museli zastavit několik stovek vojáků a několik stovek techniky, která už se měla dát do pohybu. Nejsložitější na tom všem bylo sdělit to veřejnosti,“ uzavírá Zbyněk Pavlačík.
Příští rok čeká spolek Jagello 2000 druhá významná akce. Již podvacáté bude 18. března 2025 pořádat prestižní národní bezpečnostní konferenci „Naše bezpečnost není samozřejmost“. Letošní ročník, který se tradičně koná pod záštitou prezidenta republiky, navštívilo mnoho významných hostů. Přijel například bývalý generální tajemník NATO George Robertson, který tuto konferenci navštívil již v letech 2014 a 2019. Přicestoval i 42. prezident USA Bill Clinton. „My naši konferenci od počátku koncipujeme jako národní. To znamená, že se na ní snažíme řešit domácí témata a agendu,“ říká Pavlačík. Unikátem této konference je propojení expertů českého obranného průmyslu a zástupců vlády a parlamentu. „To je takový klenot naší konference. Nejvyšší zástupci politických subjektů z poslanecké sněmovny se vyjadřují ke stanoviskům expertů. V tomto vidíme jeden z největších efektů konference. Jde o expertní politickou interakci,“ říká předseda Jagello 2000. Právě unikátní možnost vést diskusi o domácích obranných a bezpečnostních tématech na nejvyšší možné úrovni a s expertně politickým přesahem je to, co dělá z této konference naprosto unikátní prostor. „Už jsem za svou éru navštívil stovky různých akcí. Je fajn mít akademické a expertní stanovisko, ale pokud tam není politický přesah, tak konkrétní dopad je vždy velmi omezený,“ říká Pavlačík. To navíc souvisí i s tezí, že obrana a bezpečnost státu by měla být apolitická. „Už jenom ten prostý fakt, že na této naší akci pravidelně vystupují všichni nejvyšší političtí představitelé, a to minimálně na úrovni místopředsedů, přispívá k tomu, že každý subjekt, který je ve sněmovně, má za nás legitimitu, protože jako zvolený má svou voličskou základnu, a tudíž je jeho hlas a postoj k tomuto naprosto legitimní,“ konstatuje Pavlačík.
Navíc, tato konference právě díky svému zaměření a účastníkům přispívá k věcné diskusi o bezpečnosti a obraně. Zbyněk Pavlačík má i osobní zkušenost. „Když jsem byl v expertním panelu Bílé knihy obrany, tak se nám podařilo „zachránit“ některé schopnosti Armády České republiky. Šlo o tanky a dělostřelectvo. Tehdy byla nemalá poptávka po tom obojí zrušit. Protože k čemu potřebujeme Jince? K čemu potřebujeme 34 tanků? A náš argument byl, že je velmi jednoduché udělat toto rozhodnutí, ale nevíme, co je před námi. Používali jsme k tomu odborné argumenty, které byly akceptovány,“ vzpomíná Pavlačík. V této souvislosti je důležité se vrátit do roku 2014. To se konal první roční této konference. „Jeden z našich vůbec největších výsledků za celé období je, že tehdy předsedové politických stran a hnutí ze sněmovny, s výjimkou předsedy KSČM Filipa, v té době podepsali Memorandum pro obranu a bezpečnost České republiky. V něm se zavázali k tomu, že do roku 2019, pak to bylo posunuto na rok 2024, budou obranné výdaje ona legendární dvě procenta HDP. Tehdejší tým Bílé knihy obrany měl svůj podíl na tom, že jsme si zachovali všechny schopnosti,“ konstatuje Pavlačík a dodává, že by naše 7. mechanizovaná brigáda zřejmě nebyla ve stavu současného přezbrojování, podobně jako další složky AČR.
Spolek Jagello 2000 spolupracuje s firmami českého obranného průmyslu, které jsou důležitými partnery všech aktivit spolku. „My s obranným průmyslem intenzivně a soustavně spolupracujeme od roku 2006, kdy se naším historicky prvním partnerem stala tehdy ještě Česká zbrojovka Uherský Brod. Bez podpory obranného průmyslu, která musí být win-win, bychom nebyli schopni dělat akce typu Dny NATO v Ostravě a mít letos prezidenta Clintona v Praze,“ říká Pavlačík, a vrací se zpět k letošnímu neuskutečněnému 24. ročníku Dnů NATO v Ostravě, aby zmínil některé české firmy, které v kritické situaci poskytly pořadateli významnou podporu. „Hodně pomohly dvě společnosti, a to Česká zbrojovka Uherský Brod, CSG a Tatra Trucks, což nám pomohlo jednak finančně a i v tom, že jsme se na tomto základě rozhodli zahájit přípravu aktivit na rok 2025,“ říká mimo jiné v pořadu CZ DIALOGY předseda spolku Jagello 2000 Zbyněk Pavlačík.
Zdroj: CZ DEFENCE