Zemřel bývalý šéf vojenské rozvědky, generál Radovan Procházka
Dnes v ranních hodinách zemřel ve věku 93 let generálporučík v.v. Radovan Procházka. Po pádu komunismu Procházka působil v různých funkcích ve zpravodajských službách. V roce 1990 ve vedení BIS, pak jako ředitel rozvědky ÚZSI a od roku 1993 šéf vojenské rozvědky. Za zpravodajskou činnost, od února 1993 do dubna 1994, byl vyznamenán řádem Legion of Merit (Řád prezidenta USA). V roce 1997 obdržel Řád bílého lva IV. třídy. Generál Procházka byl také jeden ze vzorů armádního generála Petra Pavla, který byl v minulosti jeho asistentem.
Picture: Generálporučík v.v. Radovan Procházka | army.cz
Generálporučík v. v. Procházka se narodil 11. května roku 1927 v rodině velitele Hradní stráže T. G. Masaryka, ruského legionáře podplukovníka Vladimíra Procházky. Za války se zapojil do odboje, po osvobození a otcově tragické smrti nastoupil z úcty k jeho památce na vojenskou akademii. Roku 1950 sloužil Radovan Procházka jako operační důstojník u hodonínské posádky. Spolupracoval s vojenskou skupinou, která předávala informace na Západ. V roce 1951 byl zatčen, brutálně vyšetřován v takzvaném domečku na Hradčanech a poté odsouzen k 15 letům vězení.
„Náš otec - voják nás s bratrem vychovával tak, abychom hned, jakmile dospějeme, jsme byli připraveni postavit se na obranu naší země,“ vzpomínal při oslavě svých devadesátin na dobu svého dětství generál Procházka. Bylo to v době, kdy se dostával k moci Adolf Hitler, proto své syny vedl k tomu, aby se uměli poradit v jakýchkoli nebezpečných situacích, a i přes jejich nízký věk je přirozeně zapojil i do zpravodajské práce. „Vybavuji si, že už jako jedenáctiletý jsem vyrážel spolu s bratrem na kole po okupaci našeho pohraničí v roce 1938 do našeho pohraničí a naším úkolem bylo monitorovat okolí, jak se chová obyvatelstvo, jaké jsou tam německé jednotky, a podávat otci a zpravodajskému důstojníkovi z otcova pluku zprávy o tom, co se tam v této napjaté době děje. Jako kluci jsme byli totiž nenápadní a pro okolí to vypadalo, že vyrážíme na cyklistické výlety. Proto říkám, že moje zpravodajská činnost u mě začala už v jedenácti,“ dodal. Generál Procházka byl doslovně legendou československé a posléze i vojenské zpravodajské služby, leč jeho cesta byla trnitá a náročná.
Radovan Procházka prošel jáchymovskými a také příbramskými vězeňskými tábory, kde se roku 1954 přidal k tzv. nudlové aféře, která vypukla kvůli špatné stravě. Jako údajného organizátora vzpoury ho pak odsoudili na dalších 12 let. Od soudu Procházku eskortovali do Leopoldova, na svobodu se dostal teprve roku 1964. Našel si práci jako kulisák v Národním divadle, kde setrval až do pádu komunismu. Poté působil na nejvyšších postech ve zpravodajských službách.