Rozhovor s Filipem Kulštrunkem o možném využití letounu L-39NG na Ukrajině
Česká společnost Aero Vodochody na konci roku 2022 zahájila po 20 letech sériovou výrobu nového letounu. Tím je podzvukový letoun L-39NG, který navazuje na typ L-39C, kdy původním požadavkem bylo vytvořit následovníka právě velmi úspěšného typu L-39 Albatros. V souvislosti s českým podzvukovým proudovým letounem L-39NG a jeho možném využití na ukrajinském bojišti jsme požádali Filipa Kulštrunka, výkonného viceprezidenta Aero Vodochody pro obchod, o krátký rozhovor.
V Aero Vodochody sériově vyrábíte nový proudový letoun L-39NG, o kterém se hovoří, že by byl vhodný i pro využití na Ukrajině. Souhlasíte s tímto tvrzením?
S tím, že je náš letoun vhodný pro posílení ukrajinské armády souhlasíme. Je to multifunkční moderní platforma, která je schopná pokrýt více funkcí, od výcviku pilotů až po lehké bojové a průzkumné mise. Navíc je to nejefektivnější letadlo ve své kategorii.
Hovoříte o výcviku pilotů, které nyní provádí Ukrajina v zahraničí?
Ano i ne. Na Ukrajině vzdušné síly znají a stále využívají předchůdce L-39NG, kterým je letoun L-39 Albatros. Ukrajinští piloti se na letounu L-39 cvičí již několik desítek let, platformu znají a jsou s ní dlouhodobě spokojeni. Náš nový letoun L-39NG na něj navazuje a bere z něj to nejlepší – vynikající letové vlastnosti, spolehlivost a bezpečnost – přináší však mnoho vylepšení a modernizací, počínaje zbrusu novými materiály, které zvyšují bezpečnost a letecké vlastnosti, dále pak nový motor a moderní avionické systémy. L-39NG na Ukrajině by zajistilo kontinuitu leteckého výcviku, zásadně navýšilo jeho kapacity a zefektivnilo pilotům výcvik pro letouny 4. generace, jako je například F-16 nebo Gripen.
Jaké jsou možnosti využití letounu L-39NG v boji?
L-39NG lze zároveň využít jako lehký bojový letoun proti pozemním cílům a vzdušným, pomalu a nízko letícím cílům, jako jsou například drony, které útočí daleko uvnitř ukrajinského území a proti kterým jsou dnes využívány mimo jiné i velice drahé raketové systémy. L-39NG disponuje pěti závěsníky pro různé zbraně a vybavení pro mise, například řízené i neřízené pumy, kulomety, řízené a neřízené rakety, přídavné nádrže, a to až do 1,650 tuny. Průzkumná verze se správnými senzory dále rozšiřuje možnosti využití letounu pro zpravodajské účely, přehled a průzkum, je využitelná například pro hlídání prostoru v blízkosti hranic. Letoun má navíc schopnost rychle reagovat, má bezkonkurenční vytrvalost a operační dosah. Letoun nepotřebuje zpevněná letiště, je schopný přistávat i vzlétat z nezpevněných ploch, jako je například travnaté letiště. Využít se dá i proti větším bezpilotním prostředkům, které se proti Ukrajině hojně v boji používají. Samozřejmě je nutno podotknout, že letoun nemá pancéřování nebo prostředky pro vlastní ochranu, nehodí se tedy do oblastí boje vysoké intenzity.
Ozvala se například již některá z evropských zemí, že by měla zájem L-39NG pro Ukrajinu pořídit?
Věříme, že tak některá ze zemí v brzké době učiní. Letoun je pro Ukrajinu výborným řešením, které navíc stojí zlomek ceny oproti jiným letounům či zbraním poskytovaným Ukrajině. O tom, že jsou letadla L-39NG vhodná pro Ukrajinu a je možnost, aby je některá vláda Ukrajině darovala, jsme již informovali a snažíme se dát vědět i v rámci zemí EU.